Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat sprawdziło, jak często Polacy sięgają po małą czarną
Mówi się, że życie ma urok i sens, ale tylko po kawie. Podobno gdyby nie kawa, wszystko byłoby trudniejsze. Ale czy kawę możemy pić dla zdrowia? I jeśli tak, to ile? I jak często? O opinie Polaków na ten temat poprosili organizatorzy programu „Kawa i zdrowie” z Fundacji Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie.
Nie ma dnia bez kawy
Wykres: Konsumpcja kawy w ujęciu tygodniowym.
Wykres: Konsumpcja kawy ze względu na wiek.
Dlaczego nie pijemy więcej kawy
Jakich negatywnych skutków się obawiamy
Od wielu lat obserwujemy pewną rozbieżność. Mamy w Polsce wielu miłośników kawy, którzy sięgają po ten napój dla pobudzenia, dla smaku lub chcąc się zrelaksować. Jednocześnie mnóstwo osób jest przywiązanych do mitów, które narosły wokół kawy. Zwykle dotyczą one wpływu na zdrowie. Dlatego wspieramy program informacyjno-edukacyjny „Kawa i zdrowie”, którego celem jest zmiana postrzegania kawy poprzez obalenie tych mitów i przedstawianie faktów opartych na badaniach naukowych. A te świadczą zdecydowanie na korzyść małej czarnej. Codzienne, umiarkowane picie kawy, określone na 3 do 5 filiżanek, może poprawiać sprawność fizyczną, obniżać ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby neurodegeneracyjne czy cukrzycę typu 2.
Dr hab. n. o zdr. Regina Wierzejska, prof. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego
Chcemy wiedzieć więcej na temat wpływu kawy na zdrowie
Biostat, Badanie na temat konsumpcji kawy w Polsce, badanie objęło 385 respondentów, którzy piją kawę, maj 2021.
„Kawa i zdrowie" to program informacyjno-edukacyjny, zainicjowany w 2017 r. przez Fundację „Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie”. Jego celem jest promocja walorów zdrowotnych kawy oraz zmiana sposobu jej postrzegania poprzez obalanie mitów i przedstawianie faktów opartych na badaniach naukowych. Obiektywne i aktualne informacje na temat właściwości kawy oraz jej miejsca w codziennej diecie przekazywane są za pomocą strony internetowej www.kawaizdrowie.pl. Motywem przewodnim kampanii jest hasło „Od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie. Codziennie. Dla zdrowia”, wynikające z opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), która mówi, że bezpieczne dla zdrowia, dzienne spożycie kofeiny to ok. 400 mg, czyli mniej więcej od 3 do 5 filiżanek kawy. Działania Fundacji wspiera naukowa Rada Ekspertów. Program objęty jest patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.