23 września Polska Izba Żywności Ekologicznej świętuje European Organic Day i przypomina o potrzebie rozwoju rynku żywności ekologicznej w Polsce.
Współczesny człowiek stoi przed wieloma zagrożeniami ekologicznymi – zanieczyszczeniem powietrza i wód, wzrostem temperatury czy wymieraniem kolejnych gatunków roślin i zwierząt. Swój udział w wygenerowaniu tych problemów mają m.in. światowe systemy żywnościowe i rolnicze1, jednocześnie ponoszące konsekwencje zmian klimatu. Susze, powodzie, szkodniki i choroby roślin oraz pogarszający się stan gleb oznaczają straty w samej produkcji rolnej – niższe plony i malejącą powierzchnię obszarów nadających się pod uprawy2. Świadome tej zależności władze zjednoczonej Europy już ponad 30 lat temu utworzyły ramy prawne dla ekologicznej produkcji rolnej – jako najbardziej pożądanej dla ochrony klimatu3. Rolników do przechodzenia na ekologiczną produkcję a konsumentów do świadomej konsumpcji zachęca IFOAM, międzynarodowa organizacja na rzecz rolnictwa organicznego, m.in. poprzez obchody European Organic Day przypadające rokrocznie na 23 września. W Polsce za celebrację święta żywności bio odpowiada Polska Izba Żywności Ekologicznej.
Czy Polska doścignie zieloną czołówkę Europy?
Po co Kowalskiemu żywność ekologiczna?
- Rolnictwo ekologiczne ma istotny wpływ na wzrost bioróżnorodności – taką zależność́ stwierdzono m. in. dla chwastów, owadów zapylających czy ptaków13 i zapobiega ujednoliceniu krajobrazu – w zależności od położenia nad poziomem morza gospodarstwa ekologiczne mają od 46% do 72% więcej siedlisk półnaturalnych niż gospodarstwa nieekologiczne14.
- Naturalne metody uprawy, takie jak rotacja plonów i organiczne nawozy, ograniczają emisję gazów cieplarnianych, zmniejszają erozję gleby i zapobiegają powodziom15.
- Dotychczasowe badania wskazują, że żywność ekologiczna charakteryzuje się wyższą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, niektórych witamin i innych antyoksydantów oraz niektórych mikroelementów oraz niższą zawartością pozostałości środków ochrony roślin i azotanów16.
Dołącz do PIŻE podczas European Organic Day! I nie tylko wtedy!
Informacje o kampanii:
„Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia 2” to kampania edukacyjna, realizowana przez Polską Izbę Żywności Ekologicznej, której celem jest budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie żywności ekologicznej, rozpoznawalności dla unijnego systemu jakości rolnictwa ekologicznego, a także promocja żywności certyfikowanej. Działania realizowane w ramach projektu mają za zadanie pokazanie konsumentom, jak żywność certyfikowana wpływa na nas i środowisko oraz jak w prosty sposób możemy przestawić się na eko, dokonując codziennych wyborów. Więcej informacji o kampanii znajduje się na platformie: www.przestawsienaeko.eu, będącej kompendium ekowiedzy. Kampania sfinansowana ze środków UE.
1: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/rolnictwo-wplywa-na-klimat-klimat-wplywa-na-rolnictwo
2: https://climate.ec.europa.eu/climate-change/consequences-climate-change_pl
3: ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:01991R2092-20080514&from=fr
4: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, CAWI, luty 2024 r.
5: https://www.farmer.pl/biznes/rolnictwo-ekologiczne/rolnictwo-ekologiczne-jak-polska-wypada-na-tle-krajow-ue,137510.html
6: Taką deklarację złożyło 59% respondentów w badaniu SW Research pn. „Kupowanie, rozpoznawanie oraz postrzeganie produktów ekologicznych” zrealizowanym na zlecenie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej w ramach kampanii „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia” na próbie N=825 w maju 2022 r.
7: 30,5 proc. respondentów; SW Research na zlecenie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, CAWI, grudzień 2023 r.
8: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/pieniadze/ceny-zywnosci-ekologicznej-sa-o-30-wyzsze-od-konwencjonalnych-ale-czy-rynek-bedzie-rosl-2515937
9: https://www.farmer.pl/biznes/rolnictwo-ekologiczne/rolnictwo-ekologiczne-jak-polska-wypada-na-tle-krajow-ue,137510.html
10: Powierzchnia ekologicznych użytków rolnych w Polsce wg stanu na 31 grudnia 2023 r., https://www.gov.pl/web/ijhars/dane-o-rolnictwie-ekologicznym
11: Liczba producentów ekologicznych w Polsce wg stanu na dzień 31.12.2023 r. w podziale na województwa i w podziale na kategorie działalności; https://www.gov.pl/web/ijhars/dane-o-rolnictwie-ekologicznym
12: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, CAWI, luty 2024 r.
13: Środowiskowe i zdrowotne znaczenie ekologicznej produkcji rolnej, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, 2020, Polish Journal of Agronomy2014, 19, 25–35.
14: FiBL
15: Zeiger i Fohrer, 2009, Lorenz i Lal, 2016.
16: Charakterystyka żywności produkowanej w warunkach rolnictwa ekologicznegoSylwia StaniakZakład Mikrobiologii Rolniczej, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławachul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy, Polska.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub KOWR. Unia Europejska ani organ przyznający dotację nie ponoszą za nie odpowiedzialności.