Warsztatami w Szkole Podstawowej nr 3 w Szczecinie oficjalnie zakończyła się IX edycję kampanii edukacyjnej „Umiem Pomóc”. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W trakcie zajęć instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED ćwiczyli z uczniami zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz pokazywali schematy postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Młodzież miała okazję przećwiczyć wszystkie te elementy na nowoczesnych fantomach podczas praktycznej części warsztatów.
Decydujące są pierwsze minuty od zdarzenia
Nagłe zatrzymanie krążenia występuje w momencie nieoczekiwanego wstrzymania mechanicznej pracy serca, w wyniku czego krew przestaje płynąć w naczyniach krwionośnych oraz dochodzi do ostrego niedotlenienia narządów i tkanek. Po ustaniu krążenia, właściwie w kilka sekund dochodzi do utraty przytomności, następnie zatrzymania oddychania i rozpoczyna się proces obumierania komórek mózgu. Dlatego szybkie podjęcie czynności resuscytacyjnych przez świadków zdarzenia jest tak ważne dla podtrzymania funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
Pierwsza Pomoc w Twoim telefonie
Aplikację opracowaliśmy w ten sposób, by pojawiły się tam schematy postępowania w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia. „Pierwsza Pomoc” wyposażona jest także w narzędzia, jak: latarka, metronom czy funkcja wprowadzenia indywidualnych danych np. grupy krwi czy imię i nazwisko. Dzięki aplikacji możliwe jest również bezpośrednie połączenie ze służbami ratownictwa medycznego za pomocą jednego przycisku. To bardzo ważne i przydatne, ponieważ z doświadczenia wiemy, że w sytuacji silnego i nagłego stresu zarówno dorośli, jak i dzieci, zapominają nawet, jaki jest numer alarmowy Pogotowia Ratunkowego. Warto więc sobie i swojemu dziecku zainstalować taką aplikację w telefonie.
O kampanii „Umiem Pomóc” - stworzony przez Akademię Ratownictwa LUX MED ogólnopolski projekt „Umiem Pomóc” jest prowadzony nieprzerwanie od 2011 roku. Każdego roku teoretyczne i praktyczne zajęcia realizowane są w innym regionie Polski. Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało ponad 5600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia, Rzeszowa, Olsztyna i Szczecina. Wagę zagadnienia, jakim jest nauka ratowania zdrowia i życia docenili w tym roku przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, władz lokalnych i samorządowych Szczecina oraz mediów, udzielając akcji wsparcia patronackiego. IX edycja kampanii „Umiem Pomóc” uzyskała patronat honorowy: Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Szczecina oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.