Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie. Każdego roku występuje u około 400 000 Europejczyków, z czego w ok. 350 000 przypadków zdarza się to poza szpitalem: na ulicy, w pracy, w trakcie ćwiczeń fizycznych lub w domu. Szacuje się, że w Polsce w wyniku NZK umiera każdego dnia ok. 90 osób. Jaką wiedzę na temat pierwszej pomocy mają Polacy i jak wielu z nich, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, byłoby w stanie odpowiednio zareagować?
Złote minuty dla życia
Nagłe zatrzymanie krążenia, w skrócie NZK, jest nieoczekiwanym wstrzymaniem mechanicznej pracy serca, w wyniku którego ustaje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. W efekcie dochodzi do ostrego niedotlenienia narządów i tkanek. W czasie kilku sekund od ustania krążenia następuje utrata przytomności, zatrzymanie oddychania i rozpoczyna się obumieranie komórek mózgu, który jest najbardziej wrażliwy na niedotlenienie. Pozostawienie poszkodowanego bez pomocy, praktycznie po 7-10 minutach, prowadzi do nieodwracalnych zmian i jego śmierci. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie czynności resuscytacyjnych przez świadków zdarzenia
Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED
Polacy chcą się szkolić z udzielania pierwszej pomocy
Pierwsza Pomoc w telefonie – miej ją zawsze przy sobie
Przygotowaliśmy schematy postępowania w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w praktyczne narzędzia, jak: latarka, metronom czy funkcja wprowadzenia indywidualnych danych medycznych, np. grupa krwi, imię i nazwisko. Możliwe jest także bezpośrednie połączenie ze służbami ratowniczymi za pomocą jednego przycisku. Jest łatwa w użyciu i intuicyjnie prowadzi przez kolejne etapy schematów postępowania. W dzisiejszych czasach taka aplikacja to niezbędnik w naszych telefonach.
Maciej Pająk – Dyrektor Ratownictwa Medycznego LUX MED