Pływanie to jedna z najzdrowszych aktywności ruchowych. Jest formą rekreacji, którą może uprawiać niemal każdy – niezależnie od wieku, kondycji czy stanu zdrowia. Idealnie kształtuje sylwetkę, stymuluje i wzmacnia napięcie mięśniowe, poprawia krążenie oraz ma szerokie zastosowanie w procesie rehabilitacji. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych sportów, obciążenie stawów jest tu niewielkie, a to w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko kontuzji. Korzyści z pływania jest wiele. Ruch w wodzie to także fantastyczna zabawa, dlatego warto przekonać dziecko do tej formy aktywności już w wieku wczesnoszkolnym.
Na czele w walce z nadwagą i otyłością
W wodzie nie działa grawitacja, wykonywanie ruchów jest zatem prostsze. Dodatkowo, pokonywanie oporu, jaki stawia woda, angażuje niemal wszystkie mięśnie, powodując spalanie kalorii. Ważna jest jednak regularność treningów. Jeśli tylko pozwala na to czas, starajmy się zapisać dziecko na basen 2-3 razy w tygodniu. Ma to ogromne znaczenie w kształtowaniu prawidłowych nawyków aktywnego spędzania czasu, a przez to – zdrowego stylu życia. Aby bardziej zachęcić dziecko do aktywności, pokażmy mu, że nie jest ono w tym osamotnione i zapiszmy się z nim na zajęcia. Taka dawka motywacji z pewnością pomoże nie tylko dziecku, ale i nam samym.
lek. Bogusław Rataj, lekarz medycyny sportowej Grupy LUX MED
Korekcja wad postawy
Styl klasyczny, czyli tzw. żabka, pomaga w przypadku problemów z odcinkiem lędźwiowym, skoliozą i płaskostopiem. Pływanie kraulem również pomaga na odcinek lędźwiowy, a dodatkowo angażuje ramiona i klatkę piersiową. Ale to styl grzbietowy jest najbardziej polecanym stylem dla dzieci i osób dorosłych z problemami postawy, wzmacnia bowiem w ten sposób mięśnie pleców na całej ich długości. Styl grzbietowy jest szczególnie zalecany dla dzieci z plecami okrągłymi i deformacjami klatki piersiowej. W przypadku dzieci z wadami postawy wybór odpowiedniego stylu należy skonsultować np. z fizjoterapeutą, który doradzi, jak powinny wyglądać ćwiczenia korekcyjne i na co zwracać uwagę podczas pływania. W ten sposób trening będzie skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla dziecka.
lek. Bogusław Rataj, lekarz medycyny sportowej Grupy LUX MED
Wzmocnienie mięśni
Pływanie to świetna forma aktywności, podczas której mięśnie ulegają dużemu rozciąganiu. Poprawia się dzięki temu zasięg ruchów. Wzmacnianie i stymulacja mięśni poprzez pływanie zwiększa ich siłę i rozciągliwość, a to w okresie dojrzewania jest bardzo ważne, ponieważ krótkie mięśnie ograniczają ruchomość w stawach.
lek. Bogusław Rataj, lekarz medycyny sportowej Grupy LUX MED