Karmienie naturalne pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Zdaniem lekarzy pediatrów, to najlepszy sposób żywienia. Korzyści jest wiele – mleko matki zawiera niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, skład mleka zmienia się w zależności od fazy laktacji, pory czy długości karmienia, poza tym karmienie naturalne to wygoda – mleko jest gotowe do spożycia o każdej porze i w dowolnym miejscu, ma także zawsze idealną temperaturę.
Mleko matki nigdy nie traci na wartości
Mleko kobiece zapewnia prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia w pełni zaspokajając zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie składniki odżywcze, z wyjątkiem witaminy D. Nie jest prawdą, że wraz z rozszerzaniem diety dziecka mleko matki traci na wartości. Organizm kobiety został tak fantastycznie zaprogramowany, by w poszczególnych okresach laktacji dopasować wartość i ilość pokarmu do potrzeb dziecka. Kluczowym aspektem jest również utrzymanie silnej więzi emocjonalnej między mamą, a dzieckiem.
mgr Joanna Ciszewska, położna Grupy LUX MED
Buduje odporność
Dieta matki karmiącej
Rozmiar piersi nie ma znaczenia
Odradzam pacjentkom sprawdzanie laktatorem ilości produkowanego mleka i porównywanie go z ustalonymi normami, które można znaleźć w podręcznikach – to krótka droga do niepotrzebnych frustracji. Laktator zawsze ściągnie mniej pokarmu niż dziecko. To ono stymuluje hormonalnie kobietę, i umożliwia produkcję mleka. Każda kobieta – bez względu na rozmiar piersi – jest w stanie wytworzyć dość pokarmu dla swojego dziecka, a dziecko – przyjąć go tyle, ile potrzebuje. Czasem wymaga to jedynie odrobinę więcej cierpliwości.
mgr Joanna Ciszewska, położna Grupy LUX MED
Karmienia uczy się i dziecko, i matka
Istotna w takiej sytuacji jest prawidłowa technika karmienia, czyli pozycja mamy i sposób przystawienia dziecka do piersi. Należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: to dziecko jest przystawiane do piersi, a nie odwrotnie. Pozycję karmienia każda mama powinna wypracować „w porozumieniu” ze swoim dzieckiem. To przychodzi zupełnie naturalnie i instynktownie. Pozycja dziecka powinna zapewniać mu stabilne ułożenie ciała i łatwy dostęp do piersi , natomiast pozycja mamy musi być przede wszystkim wygodna. Najczęściej wybierana jest pozycja klasyczna, w której mama siedzi, a maleństwo całym ciałem zwrócone jest ku piersi – bez skręcania główki. Prawidłowy akt ssania zachodzi wówczas, kiedy dziecko całymi ustami obejmuje brodawkę wraz z otoczką.–
mgr Joanna Ciszewska, położna Grupy LUX MED
Przede wszystkim nie można się zrażać i frustrować. Takie sytuacje naprawdę dotykają wiele kobiet. Karmienie piersią jest naturalnym procesem, ale musi się go nauczyć zarówno dziecko, jak i matka. Zawsze staram się wesprzeć pacjentki w tym czasie. Ważne jest to, aby miały świadomość, że mogą zwrócić się o pomoc w każdej chwili gdy pojawią się pytania lub wątpliwości. Obecnie, dzięki konsultacjom online na Portalu Pacjenta jest to o wiele prostsze, ponieważ mamy mają możliwość skorzystania z porady bez wychodzenia z domu. Coraz więcej z nich korzysta z czatów online kiedy chcą o coś zapytać lub poradzić się w kwestii karmienia piersią, opieki nad dzieckiem lub będąc w ciąży.
mgr Joanna Ciszewska, położna Grupy LUX MED