W piątek, 21 czerwca 2019 roku, przed wejściem do galerii Solaris Center w Opolu, została odsłonięta rzeźba krakowskiej artystki wizualnej, Kingi Nowak. Abstrakcyjna forma przestrzenna, nazwana „Damą” (Wojowniczką), jest symbolicznym ukłonem w stronę kobiecości oraz kobiet – klientek opolskiej galerii. Rzeźba jest również jedną z wielu atrakcji, które czekają na odwiedzających centrum po jego półtorarocznej rozbudowie i modernizacji.
Rzeźba „Dama” (Wojowniczka), której odsłonięcie odbyło się na 21 czerwca, podczas uroczystego otwarcia Solaris Center po rozbudowie, to instalacja wykonana z metalowych elementów, które kolorystyką nawiazują do logo obiektu. Abstrakcyjna w formie, nawiązuje stylistycznie do tradycji kubizmu i w charakterystyczny dla niego sposób przedstawia kobietę – silną, elegancką, stylową i wyemancypowaną. Zamysłem projektantki, prof. Kingi Nowak z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, było przywołanie postaci kobiety walczącej. Jej dzieło jest hołdem złożonym wojowniczkom, które przecierały szlaki kolejnym pokoleniom kobiet. Jak mówi sama artystka:
Sto lat temu, w latach dwudziestych ubiegłego wieku, kobiety uzyskały prawo do studiowania na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dzięki temu mogły się rozwijać i tworzyć, być niezależne. Chciałabym, aby moja rzeźba, nawiązując do stylu kobiet tamtego okresu, przypominała o tej historii, a poprzez kolor i syntetyczną, abstrakcyjną formę kojarzyła się z nowoczesnością i postępem. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę powstania Bauhausu, świętowaliśmy też rok awangardy w Polsce. Bardzo się cieszę, że ta rzeźba nawiązująca swoim stylem i kolorystyką do tej tradycji, stanęła w tak ważnym i pięknym miejscu Opola. To dla mnie ogromny zaszczyt i bardzo za to dziękuję. Chciałam też powiedzieć, że w tym roku obchodzimy stulecie kobiet na ASP.
- mówi, prof. Kinga Nowak, autorka rzeźby.
Wpisana w kształt rzeźby nowoczesność koresponduje z odświeżonym, eleganckim wyglądem budynku Solaris Center. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy galeria oraz teren wokół niej były przebudowywane pod kątem większej funkcjonalności. Efekt całości prac Opolanie i mieszkańcy regionu, mogą podziwiać od 21 czerwca, kiedy nastąpiło uroczyste oddanie obiektu. Tego dnia bywalcy Solarisa wzięli udział w niezwykłym muzycznym widowisku w postaci multimedialnego night show z animacjami na elewacji i muzyką na żywo. Odsłonięcie rzeźby „Damy” (Wojowniczki) przed wejściem było jednym z ważniejszych punktów programu. Firma NEPI Rockcastle, właściciel Solaris Center, ma nadzieję, że „Dama” stanie się rozpoznawalnym elementem otoczenia galerii oraz jej godnym symbolem. Jest ona nie tylko puentą dla zakończonych prac modernizacyjnych, ale też ukłonem w stronę kobiet: głównych klientek tego miejsca.
Rzeźba przypomina, że Solaris Center to miejsce stworzone rówież z myślą o kobietach, które stanowią większość klientów galerii. Niemniej, portfolio najemców budujemy tak, aby najbardziej wymagający klienci, jak i klientki, mogli pod jednym dachem znaleźć swoje ulubione marki, zrobić udane zakupy czy załatwić niezbędne usługi. Solaris cieszy się zainteresowaniem Opolan i mieszkańców regionu, nie tylko z uwagi na różnorodność marek, ale także postrzegany jest, jako idealne miejsce spotkań i rozrywki
komentuje Dominik Piwek, Head of Marketing & PR, NEPI Rockcastle.
Rzeźba „Dama” (Wojowniczka) powstała w 2019 roku. To efekt współpracy NEPI Rockcastle z agencją doradztwa artystycznego YAM (Your Art Maison Gallery), zajmującą się wprowadzaniem sztuki w przestrzeń publiczną. Autorką opolskiej instalacji jest ceniona projektantka form przestrzennych, Kinga Nowak – absolwentka Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts w Paryżu i wykładowczyni na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Choć jej rzeźby i instalacje cechuje minimalizm, są one wielowymiarowe i podejmują ciekawą grę z przestrzenią. Zdaniem krytyków, podczas oglądania rzeźb prof. Nowak, wrażenia widza zmieniają się wraz ze zmianą perspektywy i są zawsze zaskakujące. Prace Kingi Nowak prezentowano m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) w Krakowie, Centrum Sztuki Nowoczesnej
i Współczesnej (MODEM) na Węgrzech oraz Galerii local_30 w Warszawie.