Chirag ma 12 lat i mieszka w Indiach. Chłopiec niemal od urodzenia cierpiał na beta-talasemię (rodzaj niedokrwistości), co dwa tygodnie musiał przechodzić transfuzję krwi i 10 lat czekał aż znajdzie genetycznie niespokrewnionego Dawcę, który podaruje mu szansę na życie. Aby pomóc pacjentom z Indii, zmagającym się z chorobami układu krwiotwórczego, DKMS połączył siły z organizacją non-profit Bangalore Medical Service Trust (BMST), by szerzyć ideę dawstwa.
dr Latha Jagannathan, dr Biju George, dr Elke Neujahr i Chirag - Pacjent
Tylko 0,03% mieszkańców Indii jest zarejestrowanych w bazie Dawców szpiku
Wielu pacjentów, cierpiących na nowotwory krwi i inne zaburzenia krwi, potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych, aby przeżyć. Obecnie niestety większość pacjentów nie otrzymuje ratującego życie przeszczepienia z powodu niedostępności zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy. Tylko 0,03% mieszkańców Indii jest zarejestrowanych, jako potencjalni Dawcy komórek macierzystych. Jest to znacznie mniej niż w wielu innych krajach np. w USA, gdzie 2,7% populacji jest zarejestrowanych, jako potencjalni Dawcy, w Polsce ponad 4% a w Niemczech stanowią oni 10% populacji. Bardzo duży wpływ na ten stan rzeczy mają mity, krążące wokół dawstwa szpiku.
- Dr Latha Jagannathan.
Edukacja przede wszystkim
Chirag - Pacjent z Indii wraz z rodzicami
Przez ponad 10 lat walczyliśmy, widząc, jak nasze dziecko cierpi i co dwa tygodnie przechodzi transfuzję krwi. Pomimo tej emocjonalnej traumy, nadal mieliśmy wątpliwości, co do przeszczepu komórek macierzystych krwi dla naszego syna, nawet kiedy znalazł się zgodny Dawca. Po rozmowach z rodzicami innych pacjentów, zebraliśmy się na odwagę. Dzisiaj nie możemy przestać dziękować dr Revathi i jego zespołowi. Dr Revathi spotykał się z nami kilkukrotnie, pomógł przezwyciężyć nasze obawy i podjąć decyzję o tym ratującym życie kroku.
Chirag
O Fundacji DKMS BMST India:
Organizacja non-profit zajmująca się walka z nowotworami krwi i innymi schorzeniami wymagającymi transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych, takich jak talasemia i anemia aplastyczna. Naszym celem jest rejestracja potencjalnych Dawców w Indiach i zwiększanie świadomości na temat idei dawstwa szpiku. W ten sposób Fundacja zwiększa szansę Pacjentów na znalezienie zgodnego genetycznie Dawcy, aby mogli otrzymać drugą szansę na życie. Więcej informacji znajdziesz na stronie dkms-bmst.org.
Więcej informacji o Fundacji DKMS w Polsce: www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1,5 mln potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 6 645 (maj 2019) osób oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.