Większość osób wie, że honorowi krwiodawcy otrzymują uprawnienia, będące podziękowaniem za ich bezinteresowną pomoc. A jak to jest z Dawcami szpiku, którzy oddali krwiotwórcze komórki macierzyste dla Pacjenta, chorego na nowotwór krwi? Za poświęcony czas i nieocenioną pomoc drugiej – często nieznajomej osobie - Dawcom szpiku również przysługują przywileje! Jakie?
Zasłużony Dawca Przeszczepu_wzór odznaki. Źródło zdjęcia: Poltransplant
Dawca Przeszczepu_wzór odznaki. Źródło zdjęcia: Poltransplant
Odznaka Dawcy Przeszczepu
Opieka medyczna – bez kolejki
Artur Kowalczyk - Zasłużony Dawca Przeszczepu
Zasłużone, darmowe leki
Sebastian Hanus_Student z Rzeszowa - Dawca Przeszczepu
Dawca w komunikacji miejskiej
Uprawnienia, dotyczące korzystania z nieodpłatnych przejazdów, opisane są zawsze w oddzielnych regulaminach przewoźników, dlatego warto, żeby Dawcy szpiku zaglądali do tego dokumentu. Aby korzystać z darmowych przejazdów, należy przedstawić dokument, potwierdzający uprawnienia (Legitymację Dawcy Przeszczepu lub Legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu) oraz inny dokument, potwierdzający tożsamość Dawcy.
tłumaczy Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.
Dzień pobrania to moment szczególny dla każdego Dawcy, dlatego może on zabrać ze sobą osobę towarzyszącą - koszt przejazdu oraz pobyt w hotelu dla niej pokrywa Fundacja DKMS Wszystko dlatego, żeby Dawca szpiku czuł się tego dnia komfortowo, bezpiecznie i wyjątkowo!
– powiedziała Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.
[1] Szczegółowe informacje o świadczeniach zdrowotnych zawiera Ustawa z dn. 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
[2] Wykaz leków, które Zasłużony Dawca Przeszczepu może stosować, w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy, posiadającego tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” (Dz. U. Nr 23, poz. 119).
[3] O refundacji leków mówi art. 6 ust. 2 ustawy z dn. 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1,4 mln potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 6 282 (luty 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.