Szacuje się, że dziś na świecie około 46 milionów ludzi żyje z Chorobą Alzheimera. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba zdiagnozowanych przypadków w Polsce przekracza 300 tysięcy. Obecnie populacja osób w wieku powyżej 65. roku życia w naszym kraju stanowi ok. 14,7%, w 2035 roku wzrośnie do 24,5%, a w 2050 roku – do ponad 30%. Oznacza to, że z uwagi na starzejące się społeczeństwo, w przeciągu trzydziestu kolejnych lat liczba chorych potroi się i wyniesie prawie 1 milion.
Przyczyny Choroby Alzheimera
Objawy
Gdzie szukać pomocy?
To zupełnie naturalna reakcja. Bliscy chorego obawiają się krytyki ze strony społeczeństwa. Wbrew krzywdzącej opinii niektórych osób, nie jest to zrzucenie balastu i pozbycie się problemu. To niezwykle trudna, ale jednocześnie bardzo racjonalna decyzja. Przychodzi taki moment, w którym rodzina nie ma już zasobów i możliwości, aby w pełni kompleksowo zajmować się chorym. Chciałabym tu podkreślić, że opieka nad takim pacjentem jest niezwykle obciążająca – fizycznie i psychicznie. I wiedzą o tym tylko ci, którzy tego doświadczyli. Rodzina pacjenta wymaga wsparcia osób specjalizujących się w opiece nad chorymi. Planując pomoc przy opiece nad bliską osobą należy zbudować w sobie przekonanie, że będzie to dzielenie się opieką nad osobą bliską, a nie „oddanie”. Zapewniamy bliskiej osobie chorej to, co jest potrzebne do godnego funkcjonowania i maksymalnego wykorzystania aktualnych możliwości. Chory, który trafia do ośrodka, zarówno w systemie dziennym, jak i stacjonarnym – ma zagwarantowaną kompleksową, profesjonalną opiekę wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek i terapeutów. Należy pamiętać o tym, że na wsparcie osoby chorej składa się nie tylko leczenie farmakologiczne i codzienna pielęgnacja, ale także specjalistyczna rehabilitacja, której celem jest zapobieganie szybkiemu rozwojowi choroby.
Dorota Pohorecka-Kudra, Koordynator Oddziału Terapeutyczno-Opiekuńczego, LUX MED Tabita
Należy mieć na względzie stadium zaawansowania choroby, kondycję psychiczną i fizyczną chorego, ale również choroby towarzyszące. Staramy się dostosowywać programy terapeutyczne indywidualnie do każdego pacjenta. Nasi podopieczni mają możliwość uczestniczenia w różnego typu zajęciach aktywizujących i socjalizujących. Osoby przebywające pod naszą opieką codziennie uczestniczą w zajęciach: fizjoterapii, muzykoterapii, terapii sztuką (arteterapia), treningu funkcji poznawczych (mowy, pamięci, uwagi). Organizujemy także zajęcia terapeutyczne na świeżym powietrzu. Celem działań terapeutycznych jest wykorzystanie aktualnych możliwości osoby, co pozytywnie wpływa na nastrój i ogólne funkcjonowanie pacjenta. To niezwykle ważne, by w przypadku chorób z grupy otępiennych, działać na różnych płaszczyznach i to jest jedno z głównych założeń naszej placówki.
Dorota Pohorecka-Kudra, Koordynator Oddziału Terapeutyczno-Opiekuńczego, LUX MED Tabita