W bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 2 mln potencjalnych dawców szpiku. Jednak w 2025 roku jedynie 4,3 proc. z nich zaktualizowało swoje dane kontaktowe, takie jak adres zamieszkania, numer telefonu czy adres e-mail. Tymczasem, gdy pojawia się genetyczna zgodność z pacjentem, liczy się szybki kontakt z potencjalnym dawcą. Nieznany numer telefonu nie zawsze oznacza spam – może to być połączenie, które zdecyduje o czyimś życiu. Jeśli po drugiej stronie słuchawki usłyszymy koordynatora z Fundacji DKMS, będzie to oznaczać, że gdzieś w Polsce lub na świecie czeka osoba, dla której możemy być jedyną szansą na powrót do zdrowia. Jak wygląda dalsza procedura? Dlaczego aktualność danych ma tak kluczowe znaczenie?
Etap 1. Czy podtrzymujesz chęć pomocy?
Etap 2. Potwierdzenie zgodności i badania
Po potwierdzeniu zgodności, koordynator ds. pobrań ponownie kontaktuje się z potencjalnym dawcą szpiku i przedstawia kolejne etapy procedury: termin badań kwalifikacyjnych, wybraną metodę pobrania komórek/szpiku oraz ustala datę donacji. Przekazuje również dane ośrodka, w którym odbędzie się procedura pobrania. Zdrowie dawców szpiku jest priorytetem, dlatego przed donacją przechodzą szczegółowe badania m.in.: badania krwi, EKG i USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej. Warto podkreślić, że na czas badań kwalifikacyjnych, pobrania komórek oraz w zależności od samopoczucia po pobraniu - dawcy przysługują pełnopłatne dni wolne na podstawie zwolnienia lekarskiego.
– tłumaczy Tigran Torosian, hematolog i dyrektor medyczny z Fundacji DKMS
Etap 3. Donacja
Aktualizacja danych na wagę życia
Oczywiście w sytuacji, gdy nie możemy skontaktować się z konkretnym dawcą, poszukiwany jest inny, który byłby zastępczym „bliźniakiem genetycznym” dla osoby chorej, ale niestety nie zawsze udaje się go znaleźć. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby mieć pewny, niezawodny kontakt z potencjalni dawcami.
– podkreśla dr Tigran Torosian
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 2,1 mln dawców, spośród których ponad 16 500 (luty 2026) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.





