WAKACYJNE VADEMECUM
Co każdy pływak wiedzieć powinien
- Nigdy nie wchodźmy do wody, gdy na kąpielisku ratownik wywiesił czerwoną flagę.
- Nie kąpmy się w miejscach dzikich, nieznanych, nieoznakowanych i niestrzeżonych.
- Głębokość wody dostosujmy do swoich pływackich umiejętności.
- Używajmy kół lub rękawków, jeśli nie czujemy się w wodzie zbyt pewnie.
- Nie opalajmy się na materacach na wodzie (łatwo na nich zasnąć i wpaść do wody).
- Nie skaczmy z pomostów, skał czy skarp, zwłaszcza na głowę na nieznanych i nieprzygotowanych do tego akwenach.
- Nie wchodźmy do wody po alkoholu.
- Pilnujmy dzieci i współtowarzyszy.
- Nie wrzucajmy innych do wody dla zabawy.
Woda nie dla każdego
Najczęstszą jednak przyczyną utonięć podczas wakacji jest alkohol, który bywa niebezpieczny nawet w bardzo małej dawce. Powoduje on zaburzenia oddychania, szybką utratę ciepła i ogólną dezorientację, nasila skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji, a to już prosta droga do utonięcia.
Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED
Na ratunek
Powinniśmy uważnie rozglądać się wokół siebie na kąpielisku, aby nie przeoczyć osoby potrzebującej pomocy. Tonący idą na dno w ciszy i nie machają rękami, ponieważ są obezwładnieni atakiem paniki. Można ich rozpoznać po nieskoordynowanych próbach płynięcia w różne strony, gwałtownym łapaniu powietrza, głowie zanurzonej w wodzie po usta, pustym spojrzeniu lub pozycji pionowej, bo w takiej człowiek opada na dno.
Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED
Bardzo ważna pierwsza pomoc
Nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy. Wykonując kilka prostych czynności możemy uratować czyjeś życie. Niestety Polacy boją się pomagać w sytuacji zagrożenia życia dlatego, że nie czują się wystarczająco kompetentni i obawiają się, że tylko zaszkodzą. Niesłusznie. Każda próba udzielenia pomocy jest lepsza niż jej zaniechanie. W stresującym momencie nie każdy pamięta, jaka była sekwencja czynności przy resuscytacji, dlatego warto regularnie przypominać sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Można to robić np. korzystając z bezpłatnej aplikacji Pierwsza Pomoc Grupy LUX MED. Jest ona bardzo prosta w obsłudze, a wgrana na telefon będzie zawsze pod ręką, gdy zajdzie taka potrzeba.
Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED
*Wg badania Ipsos dla Europe Assistance, marzec-kwiecień 2018 r., cyt. za: https://marketingprzykawie.pl/espresso/plany-wakacyjne-polakow-2018-r-wedlug-ipsosu/ [dostęp 4.07.2018]