Cyfrowy mobilny aparat RTG, 22 pompy infuzyjne, remont dziecięcego oddziału hematoonkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach czy specjalistyczne łóżka przeciwodleżynowe to przykłady pomocy, jaką otrzymały placówki medyczne od Fundacji DKMS w 2023 roku, dzięki przekazanemu przez darczyńców 1,5% podatku. W bieżącym roku fundusze pozyskane z rozliczeń PIT zostaną przeznaczone na wsparcie kolejnych ośrodków hematoonkologicznych, by osoby walczące z nowotworami krwi mogły dochodzić do zdrowia
w komfortowych i przyjaznych warunkach.
Darczyńcy i Fundacja DKMS dla polskiej hematoonkologii
w których pacjenci spędzają długie miesiące. Wszystko po to, by leczenie przebiegało w komfortowych i przyjaznych dla nich warunkach. Jednym z ośrodków, który wsparła Fundacja DKMS, jest Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, do którego zakupiono kriostat do mrożenia komórek macierzystych przeznaczonych dla małych pacjentów, 4 łóżka pediatryczne z wbudowanym pomiarem masy ciała, elektrycznie regulowaną funkcją leżenia oraz materacami przeciwodleżynowymi, a także 2 łóżka szpitalne elektryczne z materacami przeciwodleżynowymi.
Dzięki Fundacji DKMS zostały zakupione specjalne łóżka dla małych i większych pacjentów, które dają komfort na czas wielomiesięcznego leczenia. Głównie myślę o naszych chorych na białaczkę limfoblastyczną czy szpikową, dlatego zapewnienie im dogodnych warunków w szpitalu jest niezwykle istotne w całym procesie terapeutycznym. Łóżka mają materace przeciwodleżynowe, wbudowaną wagę, są elektrycznie regulowane dzięki czemu bez siłowania się można unieść pacjenta, by np. go nakarmić. To, co nas cieszy, to fakt, że nasi pacjenci pediatryczni odczuwają pozytywną zmianę.
– powiedział prof. dr hab. Paweł Łaguna, Kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Plan wsparcia na 2024 r.
Co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę - nowotwór krwi. Ta choroba dotyka nie tylko pacjenta, ale zmienia również życie całej jego rodziny. Celem Fundacji DKMS jest między innymi wspieranie osób chorych a także ich bliskich na każdym etapie leczenia i długotrwałej terapii.
– powiedziała Ewa Visan, kierownik fundraisingu i Programu Pacjenckiego Fundacji DKMS.
Podobnie jak w ubiegłym roku, środki zebrane z 1,5% podatku przeznaczymy na Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który Fundacja DKMS realizuje już od ponad 5 lat. W 2024 roku z 1,5%, przekazanego w ramach rozliczeń podatkowych za miniony rok wspieramy dwa szpitale – w Bydgoszczy oraz Krakowie. Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy otrzyma kwotę 300 tys. zł, która pozwoli na zakup specjalistycznej aparatury, w tym separatora komórkowego oraz pojemników do transportowania zamrożonych i niezamrożonych preparatów komórek. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie wspieramy kwotą 800 tys. zł, umożliwiającą remont i wyposażenie Oddziału Transplantacyjnego dla dzieci. Dzięki pomocy naszych darczyńców możemy rozwijać Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, zmieniać hematoonkologię i przyczyniać się do poprawy warunków leczenia pacjentów chorych na nowotwory krwi.
– dodała Ewa Visan.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. Przekazywane na rzecz Fundacji DKMS 1,5 % wspiera walkę z nowotworami krwi. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 900 000 dawców, spośród których 13 000 (styczeń 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.