61 proc. respondentów twierdzi, że to praktycznie bezbolesne! A aż 99% badanych zrobiłoby to jeszcze raz! To wyniki badania Fundacji DKMS, która wraz z agencją badawczą IMAS1 zapytała faktycznych dawców szpiku, czyli osoby, które już miały okazję dać komuś szansę na życie, o ich odczucia i emocje, związane donacją. Październik, Miesiąc Świadomości Idei Dawstwa Szpiku oraz zbliżający się Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku to dobra okazja do tego, by dowiedzieć się jeszcze więcej o idei, która ratuje życie pacjentów na całym świecie. Szczególnie, że niektóre kwestie związane dawstwem mogą naprawdę zaskakiwać!
Lek, którego nie da się wyprodukować
Szpiku nie pobiera się z kręgosłupa
To nie boli!
Grupa krwi nie ma znaczenia
Dawcy szpiku mają przywileje
z nich:
w oddzielnych regulaminach przewoźników, dlatego zanim dawca kupi bilet, powinien sprawdzić, czy w danym mieście może skorzystać ze swoich uprawnień. Aby korzystać z darmowych przejazdów lub zniżki, dawca powinien okazać legitymację „Dawcy Przeszczepu” lub „Legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” oraz inny dokument, potwierdzający tożsamość dawcy, np. dowód osobisty.
z oddawaniem krwi tj.: preparaty witaminowe, kwasu foliowego i żelaza. Dokumentem uprawniającym do korzystania z tych przywilejów jest recepta i legitymacja „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”. Na stronie http://bil.aptek.pl/servlet/pacjent/fupraw dawca może wyszukać lek oraz wysokość refundacji.
1. Badanie IMAS International przeprowadzone z udziałem dawców faktycznych z bazy Fundacji DKMS.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 900 000 dawców, spośród których 12 000 (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.