Z badań zrealizowanych w ramach projektu „A2A2 - nowa droga produktów mlecznych – zastosowanie selekcji genomowej w produkcji żywności o obniżonej alergenności” wynika, że Polska ma znaczny potencjał do produkcji mleka A2. Wyniki stanowią ogromną szansę dla rodzimych hodowców bydła i producentów mleka.
Jeden gen czyni różnicę
W ramach projektu współfinansowanego przez Fundusz Promocji Mleka, od grudnia 2021 roku do listopada 2022 roku, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zbadała genotyp ponad 14 tys. sztuk bydła. Wyniki są więcej niż obiecujące:
· ponad 48 proc. badanych zwierząt posiada genotyp A2A2;
· u ponad 42 proc. stwierdzono genotyp A1A2;
· genotyp A1A1 ma jedynie nieco ponad 9 proc. zbadanych zwierząt.
Tak dobre wieści płynące z laboratorium, w którym przebadano próbki pobrane od zwierząt, pozwalają myśleć o rozwoju rodzimego rynku mleka A2A2 i otwierają nowe perspektywy przed hodowcami bydła mlecznego.
Mleko A2 czyli co?
Mleko A2A2 to produkt dostępny w wielu krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Jest ono nazywane mlekiem pierwotnym. Cechuje je wyższa przyswajalność - jest łatwiejsze do strawienia niż mleko konwencjonalne, a przez to stanowi dobry wybór dla osób z nietolerancją pokarmową. Mleka A2A2 nie da się wyprodukować nawet w najlepszej fabryce. Jest ono dawane jedynie przez krowy z genotypem A2A2.
W Polsce, gdzie jeszcze nie oddziela się od siebie stad mlecznych z różnymi genotypami, w sklepach można spotkać mleko mieszane, czyli z beta-kazeiną A1, jak i A2, ponieważ krowy produkują obie jego formy. Mleko A2 różni się od mleka A1 jedynie jednym z 209 aminokwasów w łańcuchu białek. Nie ma między nimi żadnych dysproporcji smakowych, zapachowych czy różnic w konsystencji, a jedynie różnica funkcjonalna, na poziomie przyswajalności. Mleko A2 jest produktem całkowicie naturalnym, który nie podlega jakimkolwiek modyfikacjom.
Mleko A2A2 szansą dla hodowców
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wiąże z mlekiem A2 duże nadzieje. Jako łatwiej przyswajalne przez organizm, mleko A2 pozwoli polskim przetwórcom dotrzeć do większej grupy konsumentów – głównie tych, którzy rezygnują z nabiału z powodów nietolerancji pokarmowych.
Aktualna Piramida Żywieniowa zaleca picie w tym celu dwóch szklanek mleka dziennie lub spożywanie analogicznej ilości przetworów mlecznych, a eksperci przypominają, że wapń ze źródeł zwierzęcych przyswajamy lepiej niż ten z roślin.
Oprócz oczywistych korzyści dla konsumentów, na produkcji mleka A2 zyskają także hodowcy. Za granicą ceny nabiału z mleka A2 są wyższe niż nabiału konwencjonalnego, a to przekłada się na opłacalność produkcji mleka. Samo mleko A2 to w Polsce jeszcze niezagospodarowany obszar, dający duże możliwości rozwoju i dobre perspektywy eksportowe.
Projekt „A2A2 - nowa droga produktów mlecznych – zastosowanie selekcji genomowej w produkcji żywności o obniżonej alergenności” wystartował z grudniu 2021 roku, a zakończy się w listopadzie 2022 roku. Jest współfinansowany Funduszu Promocji Mleka. Więcej informacji na stronie http://a2a2.pfhb.pl