W sektorze przemysłowym utrzymuje się popyt na wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, specjalistów oraz menedżerów. Pracodawcy w większości zakładają wzrost wynagrodzeń co najmniej na poziomie 10 proc. dla badanych województw, a na największe podwyżki mogą liczyć pracownicy niższego szczebla, nawet o 20 proc. Najwyższy, bo 13 proc. wzrost płac, notują kategorie Chemia & FMCG. To właśnie one, wraz z centrami R&D i centrami dystrybucyjnymi, rozwijają się najbardziej dynamicznie w ostatnich dwóch latach – to główne wnioski płynące z najnowszej edycji raportu „Sektor przemysłowy 2022 – raport wynagrodzeń”, przygotowanego przez Grafton Recruitment we współpracy z Gi Group.
Sektor przemysłowy znacząco zmienia się od czterech lat. Mieliśmy do czynienia z e-mobilnością i wiążącą się z tym „rekalibracją” branży motoryzacyjnej, automatyzacją i robotyzacją – Industry 4.0, pandemią czy globalnym kryzysem łańcucha dostaw. W 2022 roku dochodzą jeszcze wojna w Ukrainie i galopująca inflacja, która w maju br. osiągnęła już poziom 13,9 proc. r/r. Pomimo tej złożoności branża przemysłowa w Polsce charakteryzuje się dobrą dynamiką rozwoju. Wprawdzie w marcu i kwietniu br. można było zaobserwować spadki indeksu PMI dla tego sektora, jednak wydaje się, że ten rozpędzony pociąg będzie miał stosunkowo długą drogę ewentualnego hamowania.
– komentuje Danuta Protasewicz, Regional Manager Grafton Recruitment.
Wzrosty wynagrodzeń – na czele pracownicy blue & black collars
Pełną wersję raportu wynagrodzeń „Sektor przemysłowy 2022” można pobrać na stronie: https://www.grafton.pl/pl/raport-wynagrodzen-sektor-przemyslowy-2022. |
Raport wynagrodzeń „Sektor przemysłowy 2022” został przygotowany przez ekspertów Grafton Recruitment, we współpracy z Gi Group, w pierwszym kwartale 2022. Podano w nim wysokość wynagrodzeń brutto miesięcznie w PLN, w przedziale wartości minimum – maximum. Wartości wynagrodzeń dla stanowisk blue i black collar uwzględniają wynagrodzenie zasadnicze oraz średnią premię. Badanie przeprowadzono na podstawie analizy 9567 aktualnych rekordów kandydackich i analizy budżetów wynagrodzeń 189 firm produkcyjnych. Objęto nim pracowników stanowisk specjalistycznych, którzy mają min. 3 lata doświadczenia zawodowego, a stanowisk menadżerskich i liderskich z minimum 1 rokiem doświadczenia w roli menadżera lub lidera.
Raport zawiera komentarze ekspertów dotyczące m.in. aktualnej kondycji sektora produkcyjnego oraz wyzwań, które czekają branżę w 2022 roku. Komentarzy udzielili: Przemysław Sztandera, Prezes Zarządu PSSE; Artur Małkiewicz, Prezes Zarządu BorgWarner; Barbara Turska, BT International; Beata Hryniewska, Szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE; Tomasz Tarabuła, Regional Director, Gi Group; Katarzyna Kołuda, Division Manager, Grafton Recruitment; Przemysław Ozga, Redaktor Naczelny Production Manager Magazine; Radosław Drzewiecki, CEO Leanpassion; Łukasz Górecki, Dyrektor Klastra SA&AM, Katowicka SSE Centre for Strategic Investments; Krzysztof Warzecha, Prezes Zarządu SMS Group; Ewa Latkowska, Country HR Director, Flex Poland; Marcin Szczeblewski, Kierownik ds. Personalnych, Toyota oraz Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.
Grafton Recruitment to międzynarodowa agencja doradcza, zajmująca się rekrutacją specjalistów oraz kadry zarządzającej niższego szczebla. Kompleksowo wspiera projekty typu greenfield, dokonuje analizy planów inwestycyjnych i ekspansji pod kątem potencjału rynku, infrastruktury i zasobów ludzkich. Działa zgodnie z najwyższymi standardami, koncentrując się na efektywności i budowaniu trwałych relacji z firmami i kandydatami. Działa w 9 krajach. W Polsce świadczy usługi od 1997 roku, od 2018 roku jest częścią Gi Group, jednego z globalnych liderów świadczących usługi na rzecz rozwoju rynku pracy. Więcej: www.grafton.pl