Co roku ponad 800 Pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego, tzw. „bliźniaka genetycznego”. Czy wiemy, jaka jest szansa na jego znalezienie? Co muszą mieć ze sobą wspólnego Dawca i Biorca, żeby mogło dojść do przeszczepienia? Między innymi o te kwestie zapytała społeczeństwo Fundacja DKMS wraz z agencją badawczą Biostat.
Polacy o przeszczepieniu szpiku
Ilu Pacjentów potrzebuje pomocy Dawcy?
Co wiemy o zgodności Dawcy i Biorcy?
Czy każdy Pacjent znajduje Dawcę?
Poszukiwania „bliźniaka genetycznego” są bardzo trudne, o czym świadczą liczby, i niestety nie zawsze się to udaje. Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie zgodnego Dawcy są małe - prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów.
– tłumaczy Magdalena Przysłupska, rzecznik Prasowy Fundacji DKMS.
Czasami spotykamy się z tym, że potencjalni Dawcy, którzy dołączają do bazy Fundacji DKMS np. podczas akcji rejestracji, dedykowanej konkretnemu Pacjentowi, pytają o to, czy będą mogli zostać Dawcą dla niego. Znalezienie i dopasowanie zgodnego Dawcy jest bardzo trudne. Żeby mogło dojść do przeszczepienia, Dawca i Biorca muszą być ze sobą zgodni w zakresie 10/10 cech zgodności tkankowej. W szczególnych sytuacjach, gdy nie można znaleźć idealnie zgodnego Dawcy, a stan Pacjenta wymaga pilnej transplantacji szpiku, dopuszcza się przeszczepienie od Dawcy, który nie jest idealnie zgodny z Biorcą. W tych wyjątkowych sytuacjach uwzględnia się Dawcę, który wykazuje z Pacjentem zgodność w zakresie 9/10 lub 8/10 antygenów HLA.
– mówi Magdalena Przysłupska.
Wsparcie Pacjentów przez Fundację DKMS
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1777922 osób (kwiecień 2021), spośród których 9163 osób (maj 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
***
Badanie: Badanie przeprowadzono techniką CAWI na próbie 1 000 Polaków w wieku od 18 do 55 lat. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć oraz wiek. W badaniu udział wzięły zarówno osoby zarejestrowane jako potencjalni Dawcy szpiku oraz osoby, które nimi nie są.
Więcej informacji:
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904
Renata Rafa
Specjalista ds. PR
renata.rafa@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 233