Chociaż 9 na 10 Polaków deklaruje, że słyszało o nowotworach krwi, to 30 proc. nadal utożsamia je wyłącznie z białaczką – wynika z ogólnopolskiego badania Biostat: „Nowotwory krwi oraz idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych w oczach Polaków”, zrealizowanego dla Fundacji DKMS. Pomimo że wiedza o istnieniu tej grupy nowotworów jest dość powszechna, to już kwestie tj. diagnostyka i metody leczenia nie są dla nas tak oczywiste.
Wczesne rozpoznanie nowotworu krwi często decyduje o życiu, dlatego edukacja w tym obszarze jest niezwykle istotna - potrzebujemy większej czujności hematoonkologicznej. W maju – Miesiącu Świadomości Nowotworów Krwi – Fundacja DKMS chce zwrócić uwagę społeczeństwa właśnie na tę grupę nowotworów. Już za kilka dni, 28 maja, obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, którego zadaniem jest pokazanie skali problemu – co 40 minut w Polsce, a co 27 sekund na świecie ktoś słyszy, że choruje na nowotwór krwi. To również dzień solidarności osób zdrowych z pacjentami, którzy walczą dziś o szansę na drugie, zdrowe życie.
– mówi Magdalena Przysłupska, Rzecznik Prasowy Fundacji DKMS
Nowotwory krwi
Diagnostyka - badanie krwi przede wszystkim
Czy nowotwór krwi można wyleczyć? Tak, ale…
Przeszczepienie szpiku na pierwszym miejscu
O dawstwie słyszeliśmy
1. Biostat, styczeń 2025 r. Badanie przeprowadzono techniką CAWI na próbie 1 000 Polaków w wieku od 18 do 55 lat. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek oraz województwo. W badaniu udział wzięły zarówno osoby zarejestrowane jako potencjalni dawcy szpiku oraz osoby, które nimi nie są.
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 2 mln dawców, spośród których 14 500 (kwiecień 2025) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.