Z nocnym chrapaniem zmaga się nawet kilka milionów Polaków. Chrapią głównie mężczyźni, ale też spora grupa kobiet po menopauzie. Osoba chrapiąca wydaje z siebie hałas o natężeniu porównywalnym do odgłosów ruchu ulicznego: może nieszkodliwy, ale uciążliwy, szczególnie dla osoby śpiącej obok. Choć chrapanie to nie choroba, często współistnieje z zagrażającym zdrowiu bezdechem sennym. Dlatego zamiast męczyć się z chrapaniem, warto problem rozwiązać raz na zawsze, korzystając z jednej z kilku dostępnych obecnie metod.
Co warto wiedzieć o chrapaniu
Chrapanie często potęgują schorzenia laryngologiczne, o których istnieniu możemy nawet nie wiedzieć. Do najbardziej rozpowszechnionych chorób, wzmagających tę przypadłość zalicza się skrzywioną przegrodę nosową, polipy i przerost migdałków. Osoby dotknięte patologicznym chrapaniem powinny odwiedzić laryngologa, aby znaleźć przyczynę problemu i dobrać odpowiednią metodę jego leczenia.
lek. Maciej Wrona, laryngolog Grupy LUX MED
Gdy chrapanie staje się niebezpieczne
Domowe metody leczenia chrapania
Medycyna na chrapanie
Istnieje kilka efektywnych metod chirurgicznego leczenia chrapania, a jedną z najskuteczniejszych jest chirurgia radiofalowa. Polega ona na usunięciu przerostu tkanki w obrębie podniebienia miękkiego i języczka za pomocą specjalnych elektrod. W miejscu po zniwelowanej tkance powstaje blizna, która dany obszar usztywnia i unieruchamia, przez co nie dopuszcza do chrapania. Zabieg chirurgii radiofalowej trwa kilka minut, wykonuje się go ambulatoryjnie. Jest niemal bezbolesny, ale można podać pacjentowi znieczulenie ogólne.
lek. Maciej Wrona, laryngolog Grupy LUX MED