Już ponad 15 000 osób wzięło udział w charytatywnym wyzwaniu #TestWzrokuChallenge. Jego mechanizm jest prosty – kiedy my sprawdzamy swój wzrok specjalnym testem on-line, licznik „nabija” kolejne pary okularów, które trafią do dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych i rodzin zastępczych. Akcja trwa do 8 października, czyli do Światowego Dnia Wzroku.
Kiedy dziecko źle widzi, napotyka na wiele trudności - gorzej się komunikuje, jest mniej pewne siebie, a nauka staje się jeszcze większym wyzwaniem. Dlatego każda para okularów to dla naszych podopiecznych szansa. Szansa na nowe relacje czy edukacyjne sukcesy.
Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Jak działa #TestWzrokuChallenge?
Skąd pomysł na #TestWzrokuChallenge?
Internetowy, bezpłatny test wzroku to pierwszy krok do sprawdzenia, czy dotyczy nas problem pogorszenia się wzroku. Wiele osób może nawet nie zauważyć tej przypadłości, a bóle głowy czy zmęczenie oczu przypisuje innym czynnikom. Test on-line, który zajmuje tylko parę minut, pomoże zauważyć czy coś złego się dzieje z naszym wzrokiem. Kolejnym krokiem jest oczywiście wizyta u specjalisty – okulisty lub optometrysty w salonie optycznym oraz pogłębione badanie wzroku.
Justyna Skrzypek z Grupy Essilor, inicjatora wyzwania #TestWzrokuChallenge
Gwiazdy pomagają
Więcej szczegółów: www.czasnawzrok.pl
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 36 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie ma pod opieką 1566 potrzebujących dzieci. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata. Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu "SOS Rodzinie", którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia. SOS Wioski Dziecięce w Polsce pomagają również dzieciom w Zimbabwe i Kamerunie. Do głównych działań Stowarzyszenia należą m.in. budowa studni oraz sanitariatów, promocja higieny (HIV/AIDS, COVID-19), program dożywiania, edukacja, wsparcie działalności gospodarczej rodzin i społeczności czy promocja praw kobiet. Z pomocy Stowarzyszenia na terenie Zimbabwe i Kamerunu skorzystało już 5 000 rodzin.