Oczy, szczególnie w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości, potrzebują możliwie najlepszej ochrony. Promieniowanie UVA i UVB, szkodliwe wiązki światła niebiesko-fioletowego emitowanego przez urządzenia cyfrowe czy długotrwała ekspozycja na rażące światło to tylko część czynników negatywnie wpływających na narząd wzroku. W konsekwencji coraz częściej pojawiają się dolegliwości związane z dyskomfortem, zmęczeniem, napięciem i bólem oczu. Czy istnieje sposób, by temu zapobiec? Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o profilaktykę zdrowego widzenia i jak dobrać odpowiednie rozwiązania okularowe, by zachować wzrok w dobrej kondycji.
Ochrona oczu przed światłem niebieskim i promieniowaniem UV
Pacjenci skarżą się na zmęczenie oczu, przekrwienie gałek ocznych, uczucie suchości, piasku, zamazywanie tekstu, podwójne widzenie czy bóle głowy. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może wpływać na przesunięcie pory snu, długie zasypianie, krótszy sen oraz zwiększoną wrażliwość na światło, na którą cierpi obecnie już 9/10 osób [1]. Słowem: wielogodzinne „maratony” przed ekranami nie służą naszym oczom.
– zauważa dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalistka okulistyki, Centrum Okulistyczne Świat Oka, ekspertka kampanii „Czas Na Wzrok”.
Warto zadbać o odpowiednie wsparcie dla wzroku i ochronę w postaci szkieł wyposażonych w filtry ochronne, blokujące wnikanie szkodliwego promieniowania w głąb oka – zarówno wiązek światła niebiesko-fioletowego, jak i promieniowania słonecznego. Swoim pacjentom rekomenduję np. rozwiązanie w postaci szkieł Transitions, które są odpowiedzią na zwiększone aktualnie potrzeby wzrokowe Polaków. Wyposażone są w filtry ochronne, które w 100% blokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB i jego przenikanie w głąb oka. Chronią również wzrok przed różnego rodzaju źródłami światła, pochodzącego np. z ekranów urządzeń cyfrowych, a dodatkowo pomagają redukować uciążliwe odblaski poprzez optymalizację ilości światła docierającego do oka. Dzięki temu dają również wytchnienie zmęczonemu wzrokowi. To nowoczesne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich wzrok jest stale chroniony przed szkodliwym wpływem światła.
– podkreśla Daria Ciszak, Ciszak.com, ekspertka kampanii „Czas Na Wzrok”.