Wszystkie ręce na pokład! – to najczęściej słyszany w ostatnim czasie okrzyk, który mobilizuje wszystkich do walki ze wspólnym, bardzo trudnym przeciwnikiem, jakim jest epidemia koronawirusa. Na pierwszej linii stają pielęgniarki, ratownicy, lekarze oraz diagności. Do walki z koronawirusem dołączyła także Fundacja DKMS, przekazując do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia 110 000 pałeczek do pobierania wymazu, które będą wykorzystywane w laboratoriach i szpitalach, przeprowadzających testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Przekazujemy pałeczkę dalej!
Każdego dnia w Fundacji DKMS ścigamy się z czasem, walcząc o życie osób chorych na nowotwory krwi, i wiemy, jak ważna jest sprawna diagnostyka. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie musimy się wspierać, dlatego za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia przekazaliśmy polskim szpitalom i laboratoriom darowiznę w postaci 110 000 jałowych pałeczek do pobierania wymazu, które będą wykorzystywane do diagnostyki koronawirusa. Nasze wymazówki spełniają wymagania wskazane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Państwowy Zakład Higieny. Na co dzień używamy ich, aby rejestrować potencjalnych dawców szpiku, dających szansę na nowe życie chorym na nowotwory krwi. Teraz przekazujemy pałeczkę dalej - dziś potrzeba jest inna, ale cel taki sam – ratowanie ludzkiego życia.
mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym pałeczki sprawnie i szybko trafiły w odpowiednie miejsca. To dla nas bardzo ważne, że w taki sposób możemy przyczynić do walki z epidemią oraz wesprzeć wszystkich pacjentów i polską Służbę Zdrowia. Jesteśmy z Wami myślami! Dobro wraca!
- dodaje Ewa Magnucka-Bowkiewicz.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln (luty 2020), spośród których 7711 osób (luty 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.