Mają wspólne pasje i dwoje cudownych dzieci. Pomagają innym, służąc w Policji, i oboje bezinteresownie uratowali komuś życie! Weronika i Jarek są faktycznymi Dawcami szpiku, którzy dali szansę na powrót do zdrowia dorosłemu mężczyźnie z Turcji oraz nastolatce z Polski. Taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko, bo prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi 1: 20 000 - a czasem nawet 1 do kilku milionów.
Weronika
Weronika
Telefon z Fundacji DKMS odebrałam w pracy. Byłam zaskoczona, że tak szybko dostałam informację, ale przy tym bardzo zadowolona, że podjęłam decyzję o rejestracji w bazie Dawców szpiku. Czułam wtedy strach związany z tym, czy zdążymy z pomocą, czy dojdzie do pobrania – natomiast nie bałam się samej procedury i pobrania. Najważniejsza w tamtym momencie była dla mnie pomoc osobie potrzebującej.
- mówi Weronika, policjantka, Dawczyni faktyczna.
Rodzina była ze mnie dumna, przyjaciele także - choć niektórzy mieli wiele obaw. Gdy uświadomiłam ich, jak wygląda cała procedura, obaliłam mity, dotyczące pobrania szpiku, to kilka osób również dołączyło do bazy Dawców szpiku – także mój mąż.
– dodaje Weronika.
Chciałabym kiedyś osobiście poznać mojego „bliźniaka”, zapytać się, jak się czuje. To, że żyje, sprawia, że jestem spokojna.
– podsumowuje Weronika.
Jarek
Jarek
Leżąc w szpitalu poznałem bardzo fajnego chłopaka, który czekał na autoprzeszczep szpiku kostnego. Wiedząc, że jestem Dawcą dla niespokrewnionej osoby, powiedział mi wiele ciepłych słów. Od niego dowiedziałem się też, jak mała jest wiedza ludzi na temat metod pobrania i ile mitów krąży wokół dawstwa szpiku.
- wspomina Jarek.
Mam nadzieję, że swoją postawą podniosłem go wtedy na duchu i wlałem w jego serducho wiarę w człowieka.
– podsumowuje Jarek, Dawca faktyczny.
Podwójna pomoc – ma moc!
Znalezienie zgodnego Dawcy dla pacjenta, potrzebującego przeszczepienia szpiku, jest niezwykle trudne. Ludzki genotyp ma ponad 5 miliardów kombinacji, dlatego pomimo 1,6 mln zarejestrowanych Dawców szpiku w Fundacji DKMS nadal co 5. polski pacjent pozostaje bez zgodnego Dawcy.
- mówi Sara Drobniak, opiekun Klubu Dawcy Fundacji DKMS.
Gdy dowiedzieliśmy się o historii małżeńskiej pary Dawców szpiku, uznaliśmy, że musimy opowiedzieć ją światu. Tak wyjątkowa para zdarza się raz na kilka milionów!
- dodaje Sara Drobniak.
Kto może zostać Dawcą?
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln ( grudzień 2019), spośród których 7594 osoby (styczeń 2020) oddały swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904
Renata Rafa
Specjalista ds. PR
e-mail: renata.rafa@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 233