To prawdziwa plaga polskich dróg. Pijanych kierowców jest coraz więcej. W 2019 roku, po raz pierwszy od dekady, zanotowano znaczny wzrost liczby zatrzymanych osób kierujących pod wpływem alkoholu. Było ich niemal 111 tys. To o 6 tys. więcej niż w 2018 roku. U więcej niż połowy zatrzymanych stwierdzono powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, co bezwzględnie kwalifikowane jest już jako przestępstwo.
W samym styczniu br. (dane z 27 stycznia 2020 r.) ujęliśmy aż 5734 kierowców jadących pod wpływem alkoholu. To aż o 19,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku.
podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
Z medialnych doniesień wynika, że w 2019 roku znacznie wzrosła podaż alkoholu, co mogło przełożyć się na większe prawdopodobieństwo zatrzymania nietrzeźwego kierowcy. Swoistą rolę mogą tu odgrywać niechlubne „małpki”, których dzienna sprzedaż wynosi ok. 3 mln, z czego 1/3 przed południem. Powodem rosnącej liczby kierowców „na podwójnym gazie” jest także ogólne przyzwolenie społeczne. Kierowca jest przeświadczony o tym, że nie zostanie zatrzymany do kontroli, a tym bardziej nie zakłada, że będzie uczestniczył w wypadku drogowym.
podinsp. Radosław Kobryś, Biuro Ruchu Drogowego KGP
„Po kieliszku” za kierownicą
Nie pomagają apele ani tragedie, o których się mówi w mediach. Osobom, które decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu, zupełnie brak wyobraźni. Zapominają o tym, że kierujący pod wpływem alkoholu stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu. Alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a także ocenę własnych umiejętności i możliwości. W znacznym stopniu obniża samokontrolę i koncentrację. Naprawdę niewiele trzeba, aby – nawet świetny kierowca, z wieloletnim doświadczeniem – doprowadził do tragedii. Dlatego tak ważne jest, by o tym przypominać: jazda pod wpływem alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania wypadku, którego skutki są często nieodwracalne
podinsp. Radosław Kobryś, Biuro Ruchu Drogowego KGP
Coraz surowsze kary za jazdę po pijanemu
„Bezpieczne ferie 2020”
Mamy zdecydowanie więcej patroli policji wyposażonych w odpowiedni sprzęt kontrolujący stan trzeźwości kierowców wybierających się na zimowy wypoczynek. Zawsze możemy poprosić funkcjonariuszy o skontrolowanie trzeźwości kierowcy, który będzie przewoził nas lub nasze dzieci na zimowiska. Jeśli sami nie jesteśmy pewni swojej trzeźwości, możemy skorzystać z bezpłatnego badania alkomatem w najbliższej komendzie Policji. Pamiętajmy także, że nawet, jeśli urządzenie pomiarowe wskazuje, że możemy prowadzić pojazd, jednak my sami, po spożytym dzień wcześniej alkoholu, nie czujemy się na siłach, by kierować, powinniśmy bezwzględnie zrezygnować z wsiadania za kierownicę.
podinsp. Radosław Kobryś, Biuro Ruchu Drogowego KGP
Miej kontrolę
Jeśli zaobserwujemy u siebie lub bliskich nam osób symptomy świadczące o niekontrolowanym piciu, np.: spożywanie alkoholu coraz częściej i w coraz większych ilościach, wyszukiwanie pretekstów do picia czy trudność w odstawieniu trunków na dłuższy czas, należy niezwłocznie zasięgnąć porady eksperta, który udzieli fachowej pomocy. Na stronie internetowej warszawskiej kampanii #MAMKONTROLĘ, w zakładce „gdzie szukać pomocy”, zebraliśmy listę punktów konsultacyjnych – placówek i poradni leczenia uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu. Na stronie dostępny jest także krótki test online, który pomaga wstępnie ocenić, czy sięgamy po alkohol bezpiecznie, czy też nasze picie kwalifikuje się już jako szkodliwe i ryzykowne. Ponadto w każdej chwili, za pośrednictwem chatu online, można skorzystać z porady eksperta, który odpowiada na nurtujące pytania dotyczące picia alkoholu.
Krystyna Radkowska, Prezeska Fundacji Zwalcz Nudę – organizatorka finansowanej ze środków m.st. Warszawa kampanii #MAMKONTROLĘ
#MAMKONTROLĘ to warszawska kampania społeczno-edukacyjna mająca na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi na terenie m.st. Warszawy. Jej celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej wśród mieszkańców Warszawy na temat skutków nadużywania alkoholu oraz dostarczenie informacji o sposobach pomocy osobom zagrożonym lub dotkniętym problemem uzależnienia od alkoholu. Ideą kampanii jest przełamanie społecznego tabu oraz przeciwdziałanie nadmiernej i ryzykownej konsumpcji, która może dotyczyć większej liczby osób, niż to się pozornie wydaje. Więcej informacji o kampanii na stronie www.mamkontrole.waw.pl.