Sprzedaż alkoholu w Polsce stale rośnie. Zbyt wiele sposobności do świętowania w ciągu roku? Sęk w tym, że owe świętowanie, przynajmniej w Polsce, nieodłącznie wiąże się z nadmiernym spożyciem wysokoprocentowych trunków. Zbliża się czas bożonarodzeniowych i noworocznych spotkań w gronie bliskich. Warto się zastanowić: czy zbyt częste sięganie po kieliszek nie jest ryzykowne?
Imieniny Ani - ani moje, ani twoje…
[1] Kantar Public, Czy Polacy mają mocną głowę?
[2] TNS Polska, Spożycie alkoholu w Polsce w 2012 r.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że po przekroczeniu cienkiej granicy bezpiecznego picia, łatwo znaleźć się w grupie ryzyka. A stąd, to już biska droga do alkoholizmu. Należy przede wszystkim uświadamiać społeczeństwo, że zachowania szkodliwe, takie jak np. częste sięganie alkohol i spożywanie go w dużych ilościach, może spowodować utratę kontroli nad własnym życiem. Taki cel przyświeca kampanii #MamKontrolę, której ideą jest przełamanie wstydu w rozmowach o tym uzależnieniu.
Krystyna Radkowska, Prezeska Fundacji Zwalcz Nudę, organizatorka kampanii #MamKontrolę.
„Ze mną się nie napijesz?!”
[3] WHO: Global status report on alcohol and health 2018.
Zachowaj kontrolę
Bardzo łatwo wpaść w pułapkę uzależnienia od alkoholu. Niestety, znacznie trudniej jest zwalczyć szkodliwy nawyk, szczególnie w pojedynkę. Pomocy w leczeniu nałogu udzielić mogą np. telefony zaufania lub ośrodki wskazane na stronach PARPA – każde województwo ma listę punktów, do których mogą się zgłosić osoby mające problem z ryzykowną lub szkodliwą konsumpcją alkoholu. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej kampanii #MamKontrolę, gdzie oprócz materiałów edukacyjnych, odnaleźć można wykaz placówek leczących uzależnienia oraz forum z ekspertem, który odpowie na nurtujące nas pytania dotyczące picia alkoholu.
Dodaje Krystyna Radkowska.