Co można zrobić w ciągu 365 dni? Odpowiedź jest prosta – można pomóc wielu chorym na nowotwory krwi! To 365 dni na to, żeby zorganizować 2397 akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, zarejestrować ponad 209 000 osób oraz dać 1336 Pacjentom szansę na życie. Ale można jeszcze więcej! 2019 rok był dla Fundacji DKMS również czasem intensywnych działań na rzecz Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który zmienia rzeczywistość chorych – na lepszą. Co jeszcze udało się osiągnąć w 2019 roku?
Coraz więcej potencjalnych Dawców szpiku
Dawstwo szpiku w Polsce - statystyki
Dawstwo szpiku w poszczególnych regionach Polski
Dawstwo szpiku w województwach - Dawcy potencjalni i Dawcy faktyczni
Dawcy szpiku z Polski ratują Pacjentów na całym świecie
Wsparcie transplantologii i Pacjentów
Oprócz naszych codziennych starań o to, żeby każdy Pacjent znalazł swojego „bliźniaka genetycznego” i mógł dzięki jego pomocy żyć, to angażujemy się także w rozwój polskiej transplantologii. Zależy nam na tym, aby kliniki, w których leczeni są Pacjenci hematoonkologiczni, były nowoczesne i wyposażone w najnowszy sprzęt, pozwalający na coraz skuteczniejszą terapię. Żeby transplantologia mogła się rozwijać, potrzebne są trzy bardzo ważne elementy: świetni specjaliści, systematycznie zwiększająca się liczba potencjalnych Dawców szpiku, których nieustannie rejestrujemy oraz nowoczesny sprzęt – w który wyposażamy oddziały.
- mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
Dbamy o to, żeby warsztaty miały charakter praktyczny i Pacjenci mogli zadawać pytania specjalistom, posłuchać o najnowszych metodach leczenia nowotworów krwi czy aktualnych badaniach klinicznych. A z drugiej strony, specjaliści mają szansę przekazać chorym wiedzę, która realnie pomaga im w codziennym funkcjonowaniu. Przed nami kolejne kilkanaście warsztatów, bo mamy informację od osób, które brały w nich udział – Pacjentów i ich bliskich - że są bardzo pomocne i potrzebne.
- dodaje Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
Podsumowując 2019 rok, chciałabym serdecznie podziękować za zaangażowanie wszystkim Dawcom, wolontariuszom, darczyńcom, środowisku medycznemu oraz pracownikom Fundacji DKMS - dzięki takiemu wsparciu możemy realizować wiele wartościowych i potrzebnych projektów .
- podsumowuje Ewa Magnucka-Bowkiewicz.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln ( grudzień 2019), spośród których 7594 osoby (styczeń 2020) oddały swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904
Renata Rafa
Specjalista ds. PR
e-mail: renata.rafa@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 233