Są zdolni, mają ambitne plany, często łączą pracę z nauką i pomimo wielu codziennych obowiązków znajdują czas na to, żeby pomóc innym – tacy są właśnie studenci, którzy tworzą ogólnopolską społeczność HELPERS’ GENERATION, pomagającą chorym na nowotwory krwi. Od 2013 roku, w ramach akcji zorganizowanych razem z Fundacją DKMS na uczelniach w Polsce, zarejestrowali łącznie 121 609 potencjalnych Dawców szpiku. 750 z nich już oddało cząstkę siebie - szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste - dla Pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Studenci nie zwalniają tempa i w tym roku od 2. do 8. grudnia będą rejestrować potencjalnych Dawców szpiku na 57 uczelniach w Polsce – w tym 3 lubelskich.
XII edycja – rejestracje start!
Projekt HELPERS’ GENERATION to realna pomoc dla chorych na nowotwory krwi – co potwierdzają statystyki. Dzięki działaniom studentów z całego kraju, na przestrzeni ostatnich 6 lat, 750 osób dało szansę na życiem tym, dla których przeszczepienie było często jedyną nadzieją. To jest akcja, którą organizujemy lokalnie – w Polsce, ale projekt ma wydźwięk globalny. Wśród osób, które otrzymały szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawcy zarejestrowanego w ramach HELPERS’ GENERATION, byli nie tylko Pacjenci z Polski, ale i USA, Australii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. To pokazuje, jak duży zasięg ma ten projekt i jak wielką moc – studenci.
– mówi Alicja Cichońska, koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS.
Jestem liderem, ponieważ…
Jestem liderem HELPERS’ GENERATION, ponieważ już od jakiegoś czasu interesowałam się działalnością Fundacji DKMS, a gdy usłyszałam o tym projekcie, to chciałam być częścią tak niesamowitej społeczności, tworzonej przez młodych ludzi. Liczę też na to, że wiedza i doświadczenie, które nabędę dzięki projektowi, pomogą mi się rozwijać i spełniać w przyszłej karierze medycznej.
– mówi Klaudia Szukała, studentka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Już sam fakt, że czyjeś życie może zostać uratowane, to wystarczający przykład na to, dlaczego takie projekty są potrzebne. Ważna jest też ich wartość edukacyjna, poszerzanie świadomości społeczeństwa na temat chorób i sposobów walki z nimi. Im większy zasięg mają takie akcje, jak na przykład organizowana przez nas akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, tym więcej osób ma szansę dowiedzieć się, że choroba to nie wyrok i można z nią walczyć.
– dodaje Klaudia.
Kto może zostać Dawcą?
Telefon od Fundacji DKMS zadzwonił 3 lata później – w czerwcu 2018 roku. Na początku nie mogłem uwierzyć, że znaleziono mojego „bliźniaka genetycznego”. W czasie rozmowy razem z Fundacją DKMS ustaliliśmy termin wykonania badań, po nich nastąpiło kilka tygodni oczekiwania i przyszła wiadomość, że jest zgodność! Początkowo cała procedura została wstrzymana, z uwagi na stan zdrowia Biorcy, ale finalnie w kwietniu 2019 roku oddałem szpik. W moim przypadku pobranie odbyło się metodą z krwi obwodowej. Cały zabieg jest podobny do oddawania krwi - z tą różnicą, że wkłucia są dwa – z jednego krew płynie do separatora, a drugim odseparowana krew wraca do organizmu.
– mówi Bartosz Nestorowski, Dawca faktyczny z Wrocławia.
Jeśli tylko byłaby potrzeba ponownego oddania komórek, nie wahałbym się ani przez moment. Świadomość, że być może dzięki tym dwóm małym ukłuciom uratowałem komuś życie, jest nie do opisania. Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto się zarejestrować, podpowiem: WARTO!
– dodaje Bartosz.
Akcja – Lublin!
Informacje o projekcie HELPERS’ GENERATION dostępne są na stronie: https://www.dkms.pl/pl/student
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln (październik 2019), spośród których 7246 osób (październik 2019) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
Alicja Cichońska
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
e-mail: alicja.cichonska@dkms.pl
tel.:(+48) 22 882 95 54