Są zdolni, mają ambitne plany, często łączą pracę z nauką i pomimo wielu codziennych obowiązków znajdują czas na to, żeby pomóc innym – tacy są właśnie studenci, którzy tworzą ogólnopolską społeczność HELPERS’ GENERATION, pomagającą chorym na nowotwory krwi. Od 2013 roku, w ramach akcji zorganizowanych razem z Fundacją DKMS na uczelniach w Polsce, zarejestrowali łącznie 121 609 potencjalnych Dawców szpiku. 750 z nich już oddało cząstkę siebie - szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste - dla Pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Studenci nie zwalniają tempa i w tym roku od 2. do 8. grudnia będą rejestrować potencjalnych Dawców szpiku na 57 uczelniach w Polsce – w tym 5 krakowskich.
XII edycja – rejestracje start!
Projekt HELPERS’ GENERATION to realna pomoc dla chorych na nowotwory krwi – co potwierdzają statystyki. Dzięki działaniom studentów z całego kraju, na przestrzeni ostatnich 6 lat, 750 osób dało szansę na życiem tym, dla których przeszczepienie było często jedyną nadzieją. To jest akcja, którą organizujemy lokalnie – w Polsce, ale projekt ma wydźwięk globalny. Wśród osób, które otrzymały szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawcy zarejestrowanego w ramach HELPERS’ GENERATION, byli nie tylko Pacjenci z Polski, ale i USA, Australii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. To pokazuje, jak duży zasięg ma ten projekt i jak wielką moc – studenci.
– mówi Alicja Cichońska, koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS.
Jestem liderem, ponieważ…
Jestem liderką HELPERS’ GENERATION, ponieważ ten projekt chodził mi po głowie już od dwóch lat, od kiedy wzięłam udział w akcji „Tata ma raka” w 2017 roku. Od tamtej pory chciałam zaangażować się w coś podobnego – na większą skalę, bo doskonale pamiętam, ile pozytywnych emocji wzbudziło we mnie działanie, jako wolontariuszka. Niestety, sama z przyczyn zdrowotnych nie mogę dołączyć do bazy Dawców, ale liczę na to, że moje zaangażowanie w HELPERS’ GENERATION pomoże chorym, którzy potrzebują pomocy „bliźniaka genetycznego”. To wspaniała inicjatywa, bo nawet Ci, którzy z różnych przyczyn sami nie mogą oddać cząstki siebie dla chorego, to mogą poświęcić swój czas i zaangażowanie, żeby pomóc Pacjentom wygrać z trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór krwi.
– mówi Zuzanna Golańska, studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Chciałabym, żeby jak najwięcej osób z mojej uczelni – ale też całej Polski – zarejestrowało się do bazy Dawców Fundacji DKMS i powiększyło ten skarbiec z wyjątkowym prezentem, jakim jest szansa na życie. Mocno liczę na to, że cały projekt odniesie ogromny sukces i będziemy mogli pomagać coraz większej liczbie chorych.
– dodaje Zuzanna.
Kto może zostać Dawcą?
Do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowałem się, gdy byłem w samorządzie szkolnym – chciałem dać przykład kolegom i zainspirować innych do podjęcia tej decyzji. Kiedy po niecałych czterech miesiącach od rejestracji zadzwonił do mnie telefon z fundacji, poczułem ogromne zaskoczenie, a zaraz później radość i wielką dumę. Procedura ruszyła – przeszedłem szczegółowe badania, sprawdzające mój stan zdrowia, i chwilę później zostałem Dawcą faktycznym. Donację przeprowadzono u mnie za pomocą częściej stosowanej metody, polegającej na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Sam zabieg był zupełnie bezbolesny i przypominał standardowe pobieranie krwi, z tym, że nieco dłużej leżałem na łóżku, będąc podpiętym do specjalnej aparatury, która odseparowywała komórki macierzyste z krwi.
– wspomina Tomek Majka, Dawca faktyczny z Krakowa.
Biorczynią była kobieta z Włoch, więc okazało się, że ja - jedynak mam jednak „bliźniaka genetycznego”. Często słyszę pytanie, czy gdyby zaszła taka potrzeba, to zgodziłbym się oddać komórki macierzyste jeszcze raz? Za każdym razem bez wahania odpowiadam twierdząco. Świadomość, że mogłem komuś pomóc w tak prosty sposób jest czymś niesamowitym. Oddanie cząstki siebie, by ocalić życie innej osoby, wymagało ode mnie niewielkiego wysiłku, a dla mojej „bliźniaczki genetycznej” to była szansa na zdrowie i zupełnie nowe życie.
– dodaje Tomek.
Akcja – Kraków!
Informacje o projekcie HELPERS’ GENERATION dostępne są na stronie: https://www.dkms.pl/pl/student
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln (październik 2019), spośród których 7246 osób (październik 2019) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy
e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl
tel.:(+48) 662 277 904
Alicja Cichońska
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
e-mail: alicja.cichonska@dkms.pl
tel.:(+48) 22 882 95 54