16 października już po raz 13. obchodzony jest Światowy Dzień Godności, organizowany przez międzynarodową organizację non-profit - Global Dignity. Dzięki polskiemu oddziałowi Fundacji Global Dignity Poland także polscy uczniowie od kilkunastu lat biorą udział w rozmowach na temat godności. W tym roku około miliona młodych ludzi na całym świecie będzie godnie obchodzić ten wyjątkowy dzień! W jaki sposób?
Globalna inicjatywa
Pekka Himanen, John Bryant i ja stworzyliśmy Global Dignity, ponieważ chcieliśmy umożliwić ludziom, zamieszkującym każdy zakątek naszego globu, aby wykraczali poza to, co nas dzieli, a zamiast tego zwracali uwagę na wszystko to, co nas łączy. Kiedy obchodziliśmy nasz pierwszy Światowy Dzień Godności w małej klasie w Szwajcarii, nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że przyjdzie taki czas, iż każdego roku będziemy docierać do miliona młodych ludzi - na całym świecie. Tak żywa i tak nośna jest ta idea. Mając poczucie własnej godności – i godności każdego człowieka, możemy naprawdę wspólnie zmieniać świat.
- powiedział JKW Książę Haakon z Norwegii, współzałożyciel Global Dignity.
W dzisiejszych niespokojnych czasach, w obliczu zmniejszonej empatii i braku równości na całym świecie jestem przekonany o tym, że musimy bardziej niż kiedykolwiek świadomie promować godność. To bardzo ważne, żeby wszystkie społeczeństwa uznawały wartość każdego człowieka i kształtowały świat, w którym zwycięża godność.
- dodał John Osborn, przewodniczący zarządu Global Dignity.
Lekcja 1. - Godność
13-stka to dla nas - Fundacji Global Dignity Poland - wcale nie pechowa liczba, a fantastyczny dowód na to, że to, co robimy od kilkunastu lat, ma sens. W ubiegłym roku w naszych obchodach wzięło udział aż 71 szkół – w różnych zakątkach Polski, a w „Lekcjach Godności” uczestniczyło łącznie 5383 uczniów. Okazało się, że młodzież chętnie zabierała głos i dzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami, a często nas-dorosłych zaskakiwała dojrzałym podejściem do tematu i ogromną wrażliwością na drugiego człowieka. Każdego roku spotkania w szkołach utwierdzają nas w tym, że młodzi ludzie mają wiele do powiedzenia na temat godności i warto z nimi rozmawiać, bo nie tylko my możemy przekazać im wiedzę, ale jednocześnie słuchając uczniów - możemy czerpać od nich fantastyczne emocje i spojrzeć na tę kwestię z ich perspektywy. Dlatego właśnie i w tym roku październik, listopad oraz grudzień upłyną pod znakiem rozmów z młodzieżą.
– powiedział Jacek Olechowski, Prezes Global Dignity Poland.
Jacek Olechowski, Prezes Fundacji Global Dignity Poland podczas warsztatów w szkole
***
GLOBAL DIGNITY
Global Dignity to niezależna organizacja pozarządowa (NGO) z siedzibą w Nowym Jorku, której myślą przewodnią jest propagowanie uniwersalnego prawa każdego człowieka do godnego życia. Utworzyli ją w 2006 roku trzej „odpowiedzialni obywatele świata”: JKW Książę Haakon (Norwegia), profesor Pekka Himanen (Finlandia) i John Hope Bryant (USA), którzy spotkali się podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Global Dignity działa na całym świecie, zwracając uwagę ludzi różnych narodowości na problem godności i jej nieposzanowania. Inicjatywa ma na celu stworzenie ponad wszelkimi granicami i podziałami społeczności, którą połączy wzajemne zrozumienie, tolerancja i życzliwość dla drugiego człowieka. Global Dignity co roku dociera z przekazem do blisko miliona uczniów w 79 krajach.
Fundacja Global Dignity Poland jest częścią międzynarodowej organizacji Global Dignity, która od ponad 11 lat zajmuje się szerzeniem i propagowaniem idei godności wśród dzieci i młodzieży na całym świecie. Polski oddział organizacji działa od 2009 roku. Global Dignity Poland podejmuje inicjatywy budujące wśród młodych ludzi świadomość godności jako niezbywalnego prawa każdej jednostki. Każdego roku Fundacja dociera ze swoimi warsztatami do tysięcy uczniów w polskich szkołach.
Więcej o Global Dignity: www.globaldignity.org
Więcej o Global Dignity Poland: www.globaldignity.pl