Dlaczego ważne jest, żeby w Polsce i na świecie rozwijać ekologiczne uprawy
W Unii Europejskiej sprzedaje się blisko 400 000 ton pestycydów rocznie.[1] Choć liczni eksperci i organizacje zapewniają, że są one bezpieczne i nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie, ich stosowanie nie jest niezbędne. Wątpiącym przypominamy, że jeszcze 70 lat temu nie istniały w Polsce tzw. konwencjonalne sposoby upraw. Gospodarstwa były ekologiczne, ponieważ nikt na masową skalę nie stosował chemicznych środków ochrony roślin. Żywność ekologiczna nie jest więc fanaberią, ale powrotem do tradycji. Czy nasze społeczeństwo jest na ten powrót gotowe?
Świat pokochał eko, ale za mało…
Dlaczego warto postawić na eko?
Wszystko to powinno nas skłonić do refleksji - mówi Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, inicjatorka kampanii Jemy eko – nie marnujemy. Jeśli nie zmienimy naszego zachowania i nie zaczniemy dbać o przyszłość planety doprowadzimy do globalnej katastrofy klimatycznej i to nie w odległej przyszłości, a już za kilka lat – dodaje. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że codziennie, każdy z nas podejmuje tysiące wyborów, których konsekwencje mogą być mniej lub bardziej przyjazne dla planety – mówi Radkowska. Począwszy od wyłączania z prądu urządzeń, z których nie korzysta, przez oszczędność wody czy ograniczenie ilości zużywanych torebek foliowych. W kwestiach żywieniowych też można być bardziej eko. Lepiej kupić mniej, lepszej jakości żywności ekologicznej, niż wyrzucać i marnować jedzenie, którego przyznajmy się szczerze – często kupujemy w nadmiarze – podsumowuje.
Krystyna Radkowska, Prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej
Skąd czerpać informacje?
[1] EUROSTAT - Statystyki rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, edycja 2016
Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej: www.jemyeko.com
Jeśli chcesz spotkać ludzi, którzy wiedzą wszystko o zdrowiu, żywności ekologicznej i przyszłości naszej planety przyjdź porozmawiać z nami na kongresie Bio Expo. Więcej na stronie: https://bioexpo.pl/kongres/#kongres
Odwiedź portal www.ksow.pl zostań parterem Krajowych Sieci Obszarów Wiejskich.