3-letnia Marysia. 5-letnia Maja. 11-letni Mateusz. 34-letni Piotr. 51-letni Artur. Różny wiek, inne historie, odmienne plany i marzenia. Ale łączy ich jedno – wszyscy chorują na nowotwory krwi i dla każdego z nich szansą na nowe życie może być drugi człowiek, który zdecyduje się zostać Dawcą szpiku. Może to właśnie Ty? Nie czekaj – zarejestruj się i podaruj nadzieję wszystkim chorym, którzy toczą najważniejszą walkę swojego życia.
Marysia
Marysia
Maja
Maja
Mateusz
Mateusz
Piotr
Piotr
Artur
Dlaczego tak trudno znaleźć Dawcę?
Trudność w szukaniu zgodnego Dawcy bierze się z różnorodności genów układu HLA, który jest układem zgodności tkankowej człowieka. Układ ten dzieli się na trzy klasy – przy transplantacji liczą się antygeny klasy I i II. Każdy człowiek ma dwa komplety tych antygenów, z których jeden pochodzi od matki, a drugi od ojca. Dodatkowo - dla każdego antygenu HLA (A, B, C, DRB1, DQB1 i DPB1) istnieje jeszcze bardzo dużo różnych wersji tego samego antygenu. Dzięki temu jesteśmy tak różnorodni, ale też trudno znaleźć dwa identyczne lub bardzo podobne układy HLA. A ta zgodność jest niezbędna przy transplantacji – dzięki niej układ odpornościowy chorego nie traktuje przeszczepionego szpiku jak ciała obcego i nie próbuje go zniszczyć. W 25 procentach przypadków zgodnego Dawcę znajdujemy w rodzinie (to najczęściej brat lub siostra – dzięki dziedziczeniu genów od rodziców). To najlepsze rozwiązanie dla chorego, ponieważ członek rodziny będzie miał często inne podobne geny, co jeszcze bardziej minimalizuje ryzyko powikłań. Jednak to tylko 25 procent Pacjentów. Pozostali muszą liczyć na Dawcę niespokrewnionego
dr Karolina Zielezińska z Kliniki Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej SPSK 1 PUM w Szczecinie
Kto, gdzie i jak?
Dawcą może być każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18 - 55 lat, ważący nie mniej niż 50 kg i bez dużej nadwagi. Czyli – niemal każdy. Dlatego apelujemy – rejestrujcie się! Dla Marysi, Mai, Mateusza, Piotra, Artura i dla wielu innych Pacjentów, dla których jedyną nadzieją na wyzdrowienie może być drugi człowiek – Dawca szpiku i komórek macierzystych.
Magdalena Przysłupska, Rzecznik Prasowy Fundacji DKMS
Wiedzą, co mówią i zachęcają do rejestracji
Na akcjach rejestracyjnych dla mnie zarejestrowało się ponad 1700 osób. Teraz z nowotworami krwi walczy aż 5 osób, więc mam nadzieję, że tych nowych Dawców będzie co najmniej 5 razy więcej!
Anna Boberska w czasie konferencji prasowe zorganizowanej dla 5 Pacjentów z Zachodniopomorskiego
Do bazy potencjalnych Dawców szpiku kostnego zapisałem się w 2012 roku, kiedy przedstawiciele Fundacji DKMS odwiedzili szczeciński urząd miasta. Półtora roku później dowiedziałem się, że mam genetycznego bliźniaka, któremu mogę oddać swój szpik, a tym samym uratować mu życie. W moim przypadku pobierano komórki macierzyste z krwi. Nie było to bolesne ani kłopotliwe. Cały czas byłem pod opieką doskonałych fachowców, którzy dbali o mój komfort podczas zabiegu. Świadomość, że dałem komuś szansę na wyzdrowienie to naprawdę niesamowite uczucie. Dlatego zachęcam wszystkich Szczecinian i nie tylko – rejestrujcie się! Dla nas to niewielki wysiłek, a dla drugiego człowieka może okazać się nadzieją na nowe życie
Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek
Kontakt dla mediów:Magdalena Przysłupska e-mail: magda.przyslupska@dkms.pl tel.:(+48) 662 277 904