Maj to miesiąc, w którym bacznie przyglądamy się chorobom hematoonkologicznym. 28 maja obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, dlatego to dobry moment na to, żeby sprawdzić, co wiedzą o nich Polacy - i co zmieniło się w ich świadomości. Według badania Biostat, zrealizowanego na zlecenie Fundacji DKMS wynika, że 90,2 proc. badanych słyszało o nowotworach krwi. To wzrost o prawie 10 punktów procentowych, w porównaniu do badania, przeprowadzonego przez TNS w 2016 roku. Co jeszcze pokazują badania?
Nowotwory krwi = białaczka?
Lepiej wiemy, jak leczyć niż jak wykrywać
Pomoc zapisana w genach
Wyniki badania, przeprowadzonego przez dom badawczy pokazały, że świadomość Polaków zmienia się, a wiedza o nowotworach krwi i idei dawstwa dociera do coraz szerszego grona osób - w różnym wieku. Co warto podkreślić, pomimo blisko 1,5 mln. osób, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS, Dawców wciąż brakuje, ze względu na ogromną różnorodność naszych genów. To obrazuje jak ważne jest to, żeby nieustannie edukować społeczeństwo i pokazywać, iż ten wyjątkowy lek - szpik, pomagający w walce z nowotworami krwi, każdy z nas nosi w sobie, a przeszczepienie jest często jedyną szansą na uratowanie życia drugiej osoby. Dlatego też Fundacja DKMS realizuje projekt edukacyjny – „Naszpikuj się Wiedzą”, w którym przekazujemy Polakom wiedzę o nowotworach krwi i transplantacji szpiku, a także obalamy funkcjonujące jeszcze mity. Każdy może wejść na www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza i dowiedzieć się więcej o dawstwie szpiku
Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1,48 mln potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 6 672 (maj 2019) osób oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.