Studiują socjologię, ekonomię, matematykę czy prawo. Mieszkają w różnych regionach Polski, mają odmienne marzenia i plany zawodowe, ale jeden cel – znalezienie Dawców dla chorych na nowotwory krwi. Działają w ogólnopolskiej społeczności –HELPERS’ GENERATION - dzięki której nie tylko niosą pomoc pacjentom onkologicznym, ale jednocześnie doskonalą swoje kompetencje liderskie. Tegoroczna edycja projektu upłynie pod znakiem liczby 10 – X edycja projektu, 10 lat działalności Fundacji DKMS to ponad 1,4 mln zarejestrowanych Dawców i 6000 szans życie. Od 10. grudnia, przez cały tydzień, na wybranych uczelniach w całej Polsce, studenci będą rejestrować potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. W Warszawie akcja przeprowadzona zostanie na 8 uczelniach.
989 akcji w 5 lat!
Warszawska Liderka o akcji
Warsztaty Liderów HELPERS' GENERATION
To projekt, który mnie, jako Lidera, może wiele nauczyć i jednocześnie zrobić dużo dobrego na świecie. Kosztuje to tak niewiele, bo tylko chwilę z czyjegoś czasu - a może uratować ludzkie życie. Projekt jest ważny dla mnie, dla ludzi i dla świata, ponieważ daje szanse na życie tym, którzy często nadzieję już tracą. Nas, organizatorów, uczy pokory, altruizmu i działania.
– odpowiada Aleksandra
Aleksandra Grądzka, Uniwersytet Warszawski
Łączy nas to ogromne dobro, które drzemie w sercu każdego, kto podejmuje się organizowania takiej akcji po raz pierwszy, drugi i kolejny. Łączy nas chęć działania - nie patrzymy na świat narzekając, jaki jest niesprawiedliwy i zły, my wstajemy i działamy, robimy coś, aby go zmienić i ulepszyć. Łączy nas misja i altruizm. W tym roku postanowiliśmy skupić się na szerzeniu idei dawstwa jeszcze mocniej i wykorzystać do tego narzędzia, które dla nas – młodych ludzi – są atrakcyjne i jednocześnie pozwalają na pokazanie naszej kreatywności, na którą w organizacji HELPERS’ GENERATION jest bardzo dużo miejsca – nagraliśmy spot. Pokazujemy w nim Superbohaterów, czyli nas - członków projektu, ale przede wszystkim Dawców szpiku, którzy mają ponadprzeciętną moc – potrafią uratować ludzkie życie. Zbliżają się Święta, dlatego bardzo zależy nam na tym, żeby Święty Mikołaj zatrzymał się na chwilę na Uniwersytecie Warszawskim, a potem dotarł do Pacjentów jak najszybciej i przyniósł im najważniejszy, niepowtarzalny prezent – bliźniaka genetycznego.
– dodała studentka Uniwersytetu Warszawskiego
Faktyczny Dawca = realna pomoc
Jako potencjalny Dawca Szpiku zarejestrowałem się zimą 2014 roku, w czasie akcji rejestracji na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, gdzie studiuję. Wiąże się z tym ciekawa historia – byłem akurat w środku sesji i szedłem na egzamin. W wejściu na wydział spotkałem znajomego z grupy. Akurat tego dnia wolontariusze z DKMS prowadzili akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, z czym to się wiąże, ale zgodnie z kolegą uznaliśmy, że zarejestrowanie się przyniesie nam szczęście na egzaminie. Koniec końców mi przyniosło szczęście, a jemu nie, za to moja rejestracja miała dalsze konsekwencje i zostałem Dawcą Faktycznym - kolega ciągle nie. Latem 2016 roku, po 2,5 roku od rejestracji, otrzymałem telefon, że mój genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy i kwalifikuje się do dalszych badań.
- podsumowuje Jakub
Szczęście ma się we krwi!
Jestem dumny, że udało mi się zrobić coś dobrego i przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Jestem też wdzięczny wszystkim, którzy powodują, że przeprowadzenie całego procesu jest możliwe, ponieważ wiem, że w całej procedurze Dawca jest tylko jedną z cegiełek. Możliwość uratowania czyjegoś życia jest nieprzeliczalna na cokolwiek innego. Chciałbym bardzo zachęcić wszystkich, którzy mają wątpliwości czy się zarejestrować. Potrzeba tylko minimalnej odwagi, podjęcia decyzji o zarejestrowaniu się w bazie a potem potwierdzenia chęci zostania Dawcą. Cały proces dzieje się głównie obok i nie wymaga wcale dużych wyrzeczeń. Koszt bardzo niski a duża satysfakcja - z dobrego uczynku - gwarantowana!
-powiedział Jakub
Czas na Warszawę!
Więcej informacji o HELPERS’ GENERATION znajdziecie na stronie: https://www.dkms.pl/pl/student
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1,4 mln potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 6 000 (listopad 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Alicja Cichońska – Fundacja DKMS
koordynator projektu HELPERS’ GENERATION
e-mail: alicja.cichonska@dkms.pl
tel.: +48 668 669 763