Rutyna, plany, marzenia i nagła diagnoza – nowotwór krwi. Co 40 minut w Polsce ktoś musi zmierzyć się z informacją o chorobie. Od tego momentu życie całkowicie zmienia tor. Nową codziennością stają się wymagające leczenie, długie pobyty w szpitalu i izolacja, które odbijają się na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Dotychczasową normalność gwałtownie odbiera choroba nowotworowa układu krwiotwórczego, dlatego tę Fundacja DKMS będzie starać się przywrócić pacjentom hematoonkologicznym. Każdy z nas może w tym pomóc.
Nasza normalność to ich marzenie
Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że wspólnie możemy realnie pomóc osobom, które mierzą się z bardzo trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór krwi. Możemy pokazać, że jesteśmy w tym z nimi. Każda złotówka przekazana na rzecz Fundacji DKMS przy tegorocznych rozliczeniach PIT pomoże małym i dorosłym pacjentom odzyskać normalność, która znika w momencie pojawienia się choroby.
– mówi Agnieszka Wodzińska, wiceprezes Fundacji DKMS
Oddział drugim domem
Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych było ostatnim etapem leczenia białaczki. Trafiłem wtedy na sześć tygodni do szpitala, gdzie byłem całkowicie odizolowany od świata. Dostęp do mnie – do mojego pokoju – miał tylko lekarz i pielęgniarka. To był bardzo trudny okres, gdy nie wiedziałem, co będzie jutro, czy będę żyć. Przeplatały się strach i tęsknota, która z każdym dniem coraz bardziej narastała. Brakowało mi bliskich, wyjścia na spacer – coraz bardziej tęskniłem za takimi podstawowymi czynnościami, jak zjedzenie śniadania w domu, czy wyjście na spacer.
– wspomina Krzysztof Włostowski, który przeszedł przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.
Wspólnie zmieniamy szpitalną rzeczywistość
Darowizna Fundacji DKMS to przykład na to jak współpraca organizacji pozarządowych z placówkami medycznymi może przełożyć się na realne zmiany w jakości leczenia i opieki. Dzięki temu gestowi nasz Oddział Hematologiczny zyskał nowoczesne narzędzia, które wspierają zarówno pacjentów, jak i personel w codziennej pracy.
– podkreśla Maciej Leszkowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy
Oddział wzbogacił się o cztery wielofunkcyjne łóżka z materacami zmiennociśnieniowymi, które mają właściwości przeciwodleżynowe i przeciwobrzękowe. Ponadto zakupiono dwa nowe fotele do podawania cytostatyków, nowe meble do gabinetu zabiegowego, a także defibrylator – sprzęt niezbędny na oddziale hematologicznym. Każde zatrzymanie krążenia wymaga od nas użycia tego sprzętu.
– mówi dr n. med. Jadwiga Hołojda, kierująca Oddziałem Hematologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy
Wśród nowości znalazło się także siedem pomp infuzyjnych – dwie strzykawkowe i pięć wolumetrycznych. Te ostatnie stanowią duże udogodnienie dla personelu, ponieważ automatycznie obliczają ilość podawanych leków. To ogromne ułatwienie dla naszej pracy, oszczędność czasu, a także wygoda i bezpieczeństwo dla pacjenta.
– dodaje dr n. med. Jadwiga Hołojda
Oddział Hematologiczny jest w pełni funkcjonalny. Robimy pełen zakres procedur, które są refundowane przez NFZ. Położyliśmy jednak nacisk na nowoczesne procedury głównie związane z immunoterapią. Cały zespół pracuje nad tym, aby w województwie były dostępne metody badań i leczenia, które nie były dostępne wcześniej.
– powiedział dr n. med. Marcin Rymko, hematolog i koordynator Oddziału Hematologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu
Dzięki dofinansowaniu Fundacji DKMS Oddział Hematologiczny zyskał dostęp do sprzętu potrzebnego do cytaferezy, czyli zbioru komórek, zbioru limfocytów i procedury CAR-T – jednej z najnowocześniejszych metod leczenia pacjentów hematologicznych.
– dodał dr n. med. Marcin Rymko
Hematoonkologia w 2025 r.
Mamy jeszcze dużo do zrobienia na rzecz polskiej hematoonkologii. Wiemy, jakie obszary wymagają wsparcia, by pacjenci mogli odzyskać normalność dnia codziennego. Plany już są, dlatego mamy nadzieję, że Polacy dołożą swoje 1,5%, żebyśmy mogli wspólnie nieść pomoc na 100%.
– powiedziała Agnieszka Wodzińska, wiceprezes Fundacji DKMS
Jak rozliczyć PIT?
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 17 lat jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia i jako Organizacja Pożytku Publicznego (KRS 0000 318 602), w którym zarejestrowanych jest się ponad 2 000 000 dawców, a 14 000 (styczeń 2025) to dawcy faktyczni. W tym roku każde przekazane dla Fundacji DKMS 1,5% podatku przyczyni się do bezpośredniego wsparcia pacjentów hematoonkologicznych poprzez zakup specjalistycznego sprzętu do szpitali i oraz pomoc psychologiczną dla chorych i ich bliskich. https://www.dkms.pl/dzialaj/pomoz-inaczej/1-5-procent