Społeczność studencka ma ogromną moc. Podczas akcji na uczelni zarejestrował się co 10. polski dawca, który podarował szansę na zdrowie osobie chorej na nowotwór krwi. 82 z nich pochodzi z Trójmiasta, a w gotowości wciąż czeka 9476 byłych oraz obecnych studentek, studentów czy osób z kadry. 2 grudnia w Gdyni, Gdańsku i Sopocie startuje kolejna edycja HELPERS’ GENERATION.
Frekwencja rośnie, rosną też szanse pacjentów hematoonkologicznych
Nie oczekują nic w zamian
Wolontariusze to osoby, które oprócz uśmiechu drugiej osoby nie oczekują nic w zamian za swoją pomoc, a ta - nawet najmniejsza - może mieć realny wpływ na życie drugiego człowieka.
– opowiada Anna Rozmysłowicz, liderka z Uniwersytetu Gdańskiego
Sama zetknęłam się w życiu osobistym z chorobą i koniecznością przeszczepu, dlatego wiem jak ważne jest, by w bazie był zgodny dawca. Dlatego też jak tylko mam czas to z chęcią przeznaczę go na coś dobrego
– dodaje Anna Rozmysłowicz
Dobry poczęstunek. Studenci kochają darmowe jedzenie i na pewno chętniej przeznaczą chwilę na wysłuchanie czym jest Fundacja DKMS i dlaczego warto się zarejestrować - a wtedy może sami chętnie dołączą do bazy potencjalnych dawców.
- Anna Rozmysłowicz
Od nas zależy, czy będziemy częścią historii
To niesamowite, że robiąc tak “niewiele”, ofiarujemy komuś możliwość wygrania walki z chorobą, dajemy szansę i nadzieję także dla rodziny w tych trudnych chwilach. Być może dzięki nam jakieś dziecko nie straci mamy, a może jakiś chłopiec będzie mógł pójść w przyszłości na wymarzone studia. Historii jest wiele, od nas zależy, czy będziemy częścią którejś z nich.
- Monika Pietroń
Uważam jednak, że każdy powinien sam zadecydować, czy jest gotowy pomóc. Często bywa i tak, że ludzie rezygnują, co bardzo utrudnia cały proces. Musi to być zatem świadoma decyzja.
- Monika Pietroń
Cała procedura przebiegała bez problemu, pobranie zajęło trochę czasu, bo ponad pięć godzin, ale bardzo się cieszyłam, że mam możliwość pomóc komuś w ten sposób. Ten dzień był pełen emocji, wiedziałam, że robię coś ważnego.
- Monika Pietroń
Nie ukrywam, byłam bardzo ciekawa kim jest pacjent. Zastanawiałam się przede wszystkim, czy to młoda osoba i skąd pochodzi. Otrzymałam takie informacje w dzień pobrania. Niestety prawo w kraju, z którego pochodzi mój "bliźniak", nie pozwala na udostępnianie informacji o stanie zdrowia biorcy i nie umożliwia kontaktu z nim.
- Monika Pietroń
Od pobrania minął niecały rok. W trakcie całego procesu - i po nim - dostałam spore wsparcie zarówno od rodziny, jak i Fundacji DKMS. Jestem szczęśliwa, że mogę o tym opowiadać i zachęcać inne osoby do pomocy. Oczywiście, że zrobiłabym to ponownie.
- Monika Pietroń
Jeśli nie możesz dołączyć stacjonarnie – zapisz się przez internet
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 2 000 000 dawców, spośród których 14 000 oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.