Na co dzień ratują życie i mienie, bez względu na porę dnia czy warunki. W lipcu tego roku niemal 1000 z nich weszło w pełnym umundurowaniu na Śnieżkę, by wesprzeć pacjentów hematoonkologicznych w walce o zdrowie. W efekcie do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS zapisało się prawie 1000 osób. Teraz to oni, strażacy, potrzebują wsparcia, by móc dalej chronić innych. W obliczu niszczycielskiej powodzi, która dotknęła Polskę, walczą z żywiołem i jego skutkami. Stojąc na pierwszej linii frontu, nieustannie wspierają poszkodowanych i docierają z pomocą tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Żeby robić to skutecznie, muszą mieć odpowiednie zasoby – a te również ucierpiały
w wyniku wielkiej fali.
Działanie doraźne, ale pomoc długoterminowa
Ze strażakami łączy nas wspólna misja – ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Przez ostatnie 4 lata doświadczyliśmy od nich wielkiego zaangażowania w prowadzone przez nas działania na rzecz pacjentów walczących z nowotworami krwi. Teraz przyszedł czas, żebyśmy – jako Fundacja DKMS, ale i społeczeństwo – mogli wesprzeć strażaków ochotników, którzy jeszcze przez długi czas będą walczyć ze skutkami powodzi.
– mówi Agnieszka Wodzińska, wiceprezeska Fundacji DKMS
Dzięki współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i stałemu kontaktowi z lokalnymi koordynatorami, możemy kierować pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, i w takiej formie, jaka jest niezbędna w codziennej pracy strażaków. To pomoc szyta na miarę potrzeb.
– dodaje Agnieszka Wodzińska
Są takie jednostki, jak ta ze Stronia Śląskiego, które stanowią jedyne zabezpieczenie lokalnej społeczności, a podczas ewakuacji ludności straciły wozy bojowe z całym wyposażeniem. Pracują z tym, co mają, ale wsparcie potrzebne jest tu i teraz, by chociaż w pewnym stopniu wrócić do normalnego funkcjonowania.
– mówi Anna Wesołowska, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 2 000 000 dawców, spośród których ponad 13 500 oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.