Blisko 160 tysięcy miejsc pracy
Warzenie piwa to przede wszystkim ludzie. W browarach pracują kolejne pokolenia z rodzin związanych z browarnictwem. Blisko 20 proc. piwowarów to osoby z długim stażem, po 50. roku życia. Dzisiaj uczą młodsze pokolenia sztuki warzenia piwa.
Jan Hałaś, Przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ „Solidarność”
Ponad 48 tysięcy miejsc pracy to zatrudnienie w handlu, bo piwo ma największy udział wartościowy w koszyku spożywczym, przede wszystkim w małych, tradycyjnych sklepach.
Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny Związku Browary Polski
Całkowita liczba miejsc pracy w 2017 roku.
Źródło: Raport Wpływu Branży Piwowarskiej, Deloitte Polska 2018
5,6 mld złotych dochodów powiązanych z piwem
6,5 mld złotych na zakupy u polskich dostawców
Zakupy sektora u polskich dostawców mają bezpośrednie przełożenie na tworzenie przez nich wartości dodanej, zatrudnianie pracowników i wynagrodzenia, co z kolei zwiększa dochody gospodarstw domowych.
Irena Pichola, Deloitte Polska
Zakupy surowców, materiałów i usług od polskich dostawców dokonane w roku 2017 przez branżę piwowarską w podziale na branże w mld zł
Źródło: Raport Wpływu Branży Piwowarskiej, Deloitte Polska 2018
Pogoda i polityka państwa
W tym roku pogoda nam bardzo sprzyja, ale jeśli myślimy o budowaniu rodzimego przemysłu piwowarskiego i wzroście jego konkurencyjności, potrzeba nam polityki odpowiedzialnej i przewidywalnej.
Andrzej Olkowski, Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich
Rozwój sektora nie byłby możliwy bez wspierającej polityki państwa. Zachowanie stabilnego otoczenia regulacyjnego to podstawa dalszego rozwoju branży i utrzymania pozytywnego oddziaływania sektora na gospodarkę w każdym wymiarze – miejsc pracy, dochodów ludności i wpływów do budżetu.
Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny Związku Browary Polski