Obawa przed znieczuleniem ogólnym, strach przed bólem i igłami oraz brak wystarczającej wiedzy o procesie donacji to główne bariery, z powodu których Polacy nie rejestrują się jako potencjalni dawcy szpiku – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut badawczy GFK. Czego mogą spodziewać się dawcy na każdym z poszczególnych etapów procedury?
Krok 1. – rozmowa telefoniczna i potwierdzenie zgodności
Krok 2. – badania
Krok 3. – donacja
w ciągu ok. 2-3 tygodni. Po samym zabiegu dawcy mogą być nieco osłabieni ze względu na utratę krwinek czerwonych, a w miejscu pobrania odczuwać tępy ból (jak po uderzeniu). Dolegliwości te szybko ustępują.
Krok 4. – monitorowanie zdrowia dawcy
Wszyscy niespokrewnieni faktyczni dawcy szpiku na całym świecie obserwowani są przez 10 lat po donacji. Dzięki gromadzonym danym wiemy, że procedura ta jest bezpieczna, a ryzyko zdarzeń niepożądanych niewielkie. W Fundacji DKMS obserwacja dawcy po pobraniu obejmuje kontrolne badania krwi - miesiąc i sześć miesięcy po pobraniu oraz ankiety medyczne, które są wysyłane do dawców po jednym, sześciu i dwunastu miesiącach od pobrania - a następnie co roku.
– mówi Grzegorz Hensler, lekarz konsultant z Fundacji DKMS.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. Przekazywane na rzecz Fundacji DKMS 1,5 % wspiera walkę z nowotworami krwi. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 900 000 dawców, spośród których 13 000 (styczeń 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.