Właśnie mija 15 lat, od kiedy Fundacja DKMS - największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce - realizuje swoją misję, jaką jest znalezienie zgodnego dawcy szpiku dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Pierwszy dawca zarejestrował się w 2009 roku, a dziś baza fundacji liczy już ponad 1,9 miliona dawców potencjalnych i przeszło 13 tys. - faktycznych. Żeby jeszcze mocniej wspierać osoby chorujące na nowotwory układu krwiotwórczego, a także ośrodki medyczne, w których są leczone, od 2018 roku fundacja prowadzi Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. To program, który nie tylko wspiera, ale i zmienia polską transplantologię.
Cztery filary pomocy pacjentom hematoonkologicznym
Rozwój nauki to rozwój transplantologii
„Dotacja Fundacji DKMS”
Ostatnie 15 lat w hematoonkologii
Ostatnie 15 lat w hematologii to z jednej strony ogromny rozwój technologii lekowych, a z drugiej komórkowych tj. transplantacyjnych. Technologie lekowe to z jednej strony drobnocząsteczkowe leki celowane inspirowane wprowadzeniem imatinibu do leczenia przewlekłej białaczki szpikowej, ale dostępne już dla wielu innych wskazań. Z drugiej strony to przeciwciała monoklonalne i ich pochodne inspirowane wprowadzeniem rytuksymabu do leczenia chłoniaków B-komórkowych, ale znowu obecnie dostępne do leczenia wielu innych chorób. Nowe technologie komórkowe to z jednej strony ogromne zwiększenie możliwości doboru dawców niespokrewnionych do przeszczepień komórek krwiotwórczych, a z drugiej strony przeszczepienia od dawców „zgodnych w połowie” czyli haploidentycznych w HLA. To wszystko uzupełniają komórki CAR-T, czyli własne komórki odpornościowe chorego tak zmodyfikowane genetycznie, aby zabijały jego komórki nowotworowe.
– tłumaczy prof. dr hab. n. med. Wiesław W. Jędrzejczak, hematolog, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przeszczepienia komórek krwiotwórczych zaczęły być wykonywane w Polsce blisko 40 lat temu i od opracowania oraz wdrożenia tej technologii przeszły do niemal powszechnego stosowania (w ubiegłym roku blisko 2000 takich zabiegów w Polsce). Dysponujemy milionami dawców niespokrewnionych i osoby, które odziedziczyły cechy często występujące w populacji, mają nawet nadmiar dostępnych dawców, ale nadal ponad 20 proc. chorych nie może znaleźć zgodnego dawcy. Stąd potrzeba dalszego rozwijania istniejących rejestrów, a także rozwój technologii alternatywnej, jaką jest przeszczepianie haploidentyczne. Nie jest też wykluczone, że część przyszłości technologii CAR-T to wytwarzanie ich nie z komórek własnych chorego, a z komórek zdrowego dawcy niespokrewnionego zgodnego w HLA. Tu znowu przydadzą się rejestry. Hematologia, jak cała medycyna, rozwija się wielokierunkowo i wykorzystuje wszelkie sposoby, by pokonywać ciężkie choroby, z którymi ma do czynienia.
– podsumowuje prof. dr hab. n. med. Wiesław W. Jędrzejczak.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. Przekazywane na rzecz Fundacji DKMS 1,5 % wspiera walkę z nowotworami krwi. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 900 000 dawców, spośród których 13 000 (styczeń 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.