5 wrocławskich uczelni bierze udział w wiosennej edycji projektu HELPERS’ GENERATION, który już od 10 lat jednoczy studentów wokół idei dawstwa szpiku i pomocy osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Młodzi ludzie szukają „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów, którzy, by wyzdrowieć, muszą przejść transplantację krwiotwórczych komórek macierzystych. Na uczelniach w prawie całej Polsce pojawią się stanowiska Fundacji DKMS, przy których na potencjalnych dawców szpiku czekać będą naszpikowani wiedzą wolontariusze, wyposażeni w pakiety do rejestracji. Wiosenna edycja HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 17-23 kwietnia.
Dekada pomocy i 1297 dawców faktycznych
Do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowałam się w grudniu 2019 roku, podczas akcji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Chciałam pomóc w walce z chorobą osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Telefon z Fundacji DKMS zadzwonił do mnie po trzech latach od tego momentu. Na początku nie wierzyłam, że to się dzieje naprawdę, ponieważ nikt z moich zarejestrowanych znajomych nie został dawcą faktycznym. Zaraz po tym przyszedł smutek, spowodowany tym, że mój „bliźniak genetyczny” jest chory, ale jednocześnie radość, że mogę mu/jej pomóc.
– mówi Oleksandra Valchuk, dawczyni faktyczna.
20 lutego tego roku oddałam krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej. Trochę się obawiałam, ale zupełnie niepotrzebnie! Towarzyszyły mi bardzo miłe pielęgniarki, które robiły wszystko, by pobranie było dla mnie jak najlepszym doświadczeniem.
– dodaje Oleksandra.
Warsztaty - idea dawstwa szpiku w teorii i praktyce
Czy młodzi ludzie, angażując się w pomoc innym, mogą zmieniać świat? Oczywiście, że mogą! Tak naprawdę może to zrobić każdy i w każdym wieku, ale ludzie młodzi mają na to największą szansę, ponieważ są pełni pasji, wiary we własne możliwości oraz wartości, do których są przywiązani. Są też odważni i dzięki temu skłonni do podejmowania wyzwań. Tego brakuje dzisiejszemu światu, nastawionemu na bezpieczny zysk.
– powiedział Przemysław Kossakowski.
Pomaganie innym jest potężnym mechanizmem samopoznania i samodoskonalenia. Wiem to, bo sam zaangażowałem się w pomoc innym, przez co wyraźnie widzę i czuję, jak bardzo zmieniło to mnie i moje życie.
– dodał Przemysław Kossakowski.
Liderzy mówią - możesz pomóc!
Idea dawstwa szpiku jest dla mnie czymś niezwykle ważnym. Jeśli mogę komuś pomóc i do tego tak naprawdę żadnym kosztem, to będę to robić. Warto pamiętać, że każdy kolejny potencjalny dawca szpiku zwiększa szanse na to, że osoba, dla której jedyną szansą na wygraną z chorobą jest pomoc „bliźniaka genetycznego”, tę pomoc otrzyma na czas. Im więcej nas – potencjalnych dawców szpiku – tym większa szansa na to, że każdy pacjent wygra walkę o swoje życie.
– mówi Maciej Michalak, lider z Politechniki Wrocławskiej.
Rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku jest bardzo prosta, trwa zaledwie kilka minut, nic nie kosztuje, nic nie boli, a może kiedyś uratować komuś życie.
– dodaje Maciej.
3,2,1…(studencka) akcja!
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 850 000 dawców, spośród których 11 500 (luty 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.