Już po raz 14. studenci staną do walki z nowotworami krwi, rejestrując potencjalnych dawców szpiku na 58 uczelniach w całej Polsce. Dzięki ich pasji, energii i ogromnemu zaangażowaniu, dotychczas do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło 140 098 osób, a 1074 oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Jesienna edycja projektu Fundacji DKMS HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 5-11 grudnia.
Studenci edukują, rejestrują i dają szansę na życia!
Warsztaty naszpikowane wiedzą
Rejestracja nic (nas) nie kosztuje
Od zawsze angażowałam się w pomoc drugiej osobie. Osobiście wzrusza mnie perspektywa uratowania komuś życia tak niewielkim kosztem, jakim jest oddanie cząstki siebie drugiej osobie. Chciałabym, aby każdy pacjent walczący z nowotworem krwi miał szansę na przyszłość i drugie, zdrowe życie.
– mówi Zuzanna Niedziałkowska, liderka projektu HELPERS’ GENERATION z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.
Co 40 minut w Polsce, a na świecie co 27 sekund ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Któregoś dnia i my możemy taką wiadomość otrzymać. Im więcej osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców szpiku, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla osoby, która toczy najtrudniejszą walkę – o własne życie.
– dodaje Zuzanna Niedziałkowska.
Rejestracja w bazie potencjalnych dawców nic nie kosztuje, jest szybka, a zyskujesz szansę na uratowanie czegoś bezcennego – życia drugiego człowieka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, wpadnij do nas na stanowisko, a postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania!
– zachęca studencka liderka z Gdańska.
Faktyczni dawcy ze studenckiej akcji
W bazie Fundacji DKMS zarejestrowałem się 8 lat temu na studiach. W czerwcu 2022 roku roku otrzymałem telefon z Fundacji DKMS. Usłyszałem wtedy, że mój "bliźniak genetyczny" pilnie potrzebuje pomocy - nie zastanawiałem się ani chwili.
– mówi Radosław Światły, dawca faktyczny.
Świadomość, że mogę komuś podarować szansę na „nowe” życie dała mi wiele radości i satysfakcji. Po szczegółowych badaniach zapadła ostateczna decyzja o pobraniu ode mnie szpiku z talerza kości biodrowej. Wcześniej wiele słyszałem o tym, jak bolesny to zabieg - na własnej skórze przekonałem się, że to mit. Zachęcam wszystkich do rejestracji, bo jedną świadomą decyzją można zmienić czyjeś życie – na lepsze.
– dodaje Radosław.
Pierwszy raz z Fundacją DKMS zetknąłem się zimą 2018 roku. Kierowany ciekawością podszedłem do stoiska z wolontariuszami w holu swojej uczelni - zarejestrowałem się wtedy jako potencjalny dawca szpiku. Niespełna rok później, wracając z pracy tramwajem, odebrałem telefon z Warszawy. Okazało się, że moje antygeny HLA są zgodne z pacjentem chorującym na nowotwór i jestem dla niego nadzieją na wyzdrowienie. Zgodziłem się bez wahania.
– wspomina Michał Błaut, dawca faktyczny.
Kiedy nadszedł dzień pobrania, udałem się do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, do Kliniki Hematologii. Lekarz zalecił pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych metodą aferezy, tzn. z krwi obwodowej. Procedura trwała około 4 godziny i przypominała oddawanie krwi. Czas umilała mi rozmowa z innym dawcą, na fotelu obok. Po całym procesie czułem się dobrze, wróciłem do domu o własnych siłach, napędzany tą niesamowitą energią czerpaną z pomocy innym. Rozpoczynając następny rok akademicki, zobaczyłem reklamę projektu HELPERS’ GENERATION. Zgłosiłem się - w końcu to dzięki liderom poprzednich akcji zostałem faktycznym dawcą. Do dziś wspieram Fundację DKMS, rozwiewając szkodliwe stereotypy oraz tłumacząc znajomym, jak można dać tak wiele, jednocześnie oddając tak niewiele.
- podsumowuje Michał.
Harmonogram rejestracji na uczelniach
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 dawców, spośród których 11 000 (listopad 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.