Już po raz 14. studenci staną do walki z nowotworami krwi, rejestrując potencjalnych dawców szpiku na 58 uczelniach w całej Polsce. Dzięki ich pasji, energii i ogromnemu zaangażowaniu, dotychczas do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło 140 098 osób, a 1074 oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Jesienna edycja projektu Fundacji DKMS HELPERS’ GENERATION odbędzie się w dniach 5-11 grudnia. W akcję rejestracji zaangażowały się również Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.
Studenci edukują, rejestrują i dają szansę na życia!
Warsztaty naszpikowane wiedzą
Rejestracja nic (nas) nie kosztuje
Od zawsze angażowałam się w pomoc drugiej osobie. Osobiście wzrusza mnie perspektywa uratowania komuś życia tak niewielkim kosztem, jakim jest oddanie cząstki siebie drugiej osobie. Chciałabym, aby każdy pacjent walczący z nowotworem krwi miał szansę na przyszłość i drugie, zdrowe życie.
– mówi Zuzanna Niedziałkowska, liderka projektu HELPERS’ GENERATION z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.
Co 40 minut w Polsce, a na świecie co 27 sekund ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Któregoś dnia i my możemy taką wiadomość otrzymać. Im więcej osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców szpiku, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla osoby, która toczy najtrudniejszą walkę – o własne życie.
– dodaje Zuzanna Niedziałkowska.
Rejestracja w bazie potencjalnych dawców nic nie kosztuje, jest szybka, a zyskujesz szansę na uratowanie czegoś bezcennego – życia drugiego człowieka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, wpadnij do nas na stanowisko, a postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania!
– zachęca studencka liderka z Gdańska.
Proces rejestracji - wbrew krążącym mitom - ani trochę nie należy do skomplikowanych. Cała procedura trwa maksymalnie 10 minut. Zaczynamy od przeprowadzenia krótkiego wywiadu z osobą zainteresowaną, który opiera się na pytaniach związanych ze stanem zdrowia. Następnie, gdy wiemy już, że wszystkie kryteria zostały spełnione, nasz potencjalny dawca wypełnia krótki formularz, wpisując swoje dane kontaktowe. Następnie przechodzimy już do pobrania wymazu. Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego! Pobranie wymazu potencjalny dawca przeprowadza samodzielnie, pocierając przez minutę patyczkiem wewnętrzną stronę policzka. Nasze próbki trafią do laboratorium, gdzie zostaną przebadane, a my otrzymamy Kartę Dawcy, potwierdzającą zakończony proces rejestracji. I to tyle!
– Olivia-Anna Krotofilski, studencka liderka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Faktyczni dawcy ze studenckiej akcji
W bazie Fundacji DKMS zarejestrowałem się 8 lat temu na studiach. W czerwcu 2022 roku roku otrzymałem telefon z Fundacji DKMS. Usłyszałem wtedy, że mój "bliźniak genetyczny" pilnie potrzebuje pomocy - nie zastanawiałem się ani chwili.
– mówi Radosław Światły, dawca faktyczny.
Świadomość, że mogę komuś podarować szansę na „nowe” życie dała mi wiele radości i satysfakcji. Po szczegółowych badaniach zapadła ostateczna decyzja o pobraniu ode mnie szpiku z talerza kości biodrowej. Wcześniej wiele słyszałem o tym, jak bolesny to zabieg - na własnej skórze przekonałem się, że to mit. Zachęcam wszystkich do rejestracji, bo jedną świadomą decyzją można zmienić czyjeś życie – na lepsze.
– dodaje Radosław.
Pierwszy raz z Fundacją DKMS zetknąłem się zimą 2018 roku. Kierowany ciekawością podszedłem do stoiska z wolontariuszami w holu swojej uczelni - zarejestrowałem się wtedy jako potencjalny dawca szpiku. Niespełna rok później, wracając z pracy tramwajem, odebrałem telefon z Warszawy. Okazało się, że moje antygeny HLA są zgodne z pacjentem chorującym na nowotwór i jestem dla niego nadzieją na wyzdrowienie. Zgodziłem się bez wahania.
– wspomina Michał Błaut, dawca faktyczny.
Kiedy nadszedł dzień pobrania, udałem się do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, do Kliniki Hematologii. Lekarz zalecił pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych metodą aferezy, tzn. z krwi obwodowej. Procedura trwała około 4 godziny i przypominała oddawanie krwi. Czas umilała mi rozmowa z innym dawcą, na fotelu obok. Po całym procesie czułem się dobrze, wróciłem do domu o własnych siłach, napędzany tą niesamowitą energią czerpaną z pomocy innym. Rozpoczynając następny rok akademicki, zobaczyłem reklamę projektu HELPERS’ GENERATION. Zgłosiłem się - w końcu to dzięki liderom poprzednich akcji zostałem faktycznym dawcą. Do dziś wspieram Fundację DKMS, rozwiewając szkodliwe stereotypy oraz tłumacząc znajomym, jak można dać tak wiele, jednocześnie oddając tak niewiele.
- podsumowuje Michał.
Harmonogram rejestracji na uczelniach
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 dawców, spośród których 11 000 (listopad 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.