21 sierpnia w brytyjskim Oxfordzie sportową rywalizację rozpoczęło blisko 400 pacjentów z ponad 25 krajów po transplantacjach narządów litych. Europejskie Mistrzostwa dla Osób po Transplantacji i Dializowanych to piękny dowód na to, jak idea dawstwa zmienia życie pacjentów na lepsze, bo zdrowe, i przywraca możliwość realizowania pasji. Andrzej Dziedzic, pływak, który w 2017 zmierzył się z agresywnym chłoniakiem, i dzięki transplantacji szpiku od dawcy niespokrewnionego pokonał chorobę, reprezentował pacjentów po przeszczepieniu szpiku w pływaniu. Jeden ze swoich medali zadedykował swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, dzięki któremu żyje.
Gdyby pięć lat temu, po usłyszeniu diagnozy, ktoś powiedziałby mi, że znów będę stać na podium zawodów pływackich, brzmiałoby to jak bajka. Dziś wracam z pięcioma medalami, o 10 sekund pobitą „życiówką” od momentu transplantacji i poczuciem, że wszystko jest możliwe dzięki pracy, wierze w siebie i ludziom dookoła mnie.
– mówi Andrzej Dziedzic, ambasador Fundacji DKMS.
400 pacjentów po transplantacji na starcie
Wracam do gry! To była moja pierwsza myśl po starcie na 400 m podczas ME w Oxfordzie. Zrobiłem swoją poprzeszczepową życiówkę! Wiadomo, dzielą mnie lata świetlne od wyników, jakie miałem przed chorobą, ale pomału i konsekwentnie moje ciało się odbudowuje. Nawet najmniejszy progres jest dla mnie potwierdzeniem, że po onkologii jest jeszcze życie i to wspaniałe życie!
– mówi o zdobyciu złota Andrzej Dziedzic, pacjent po przeszczepieniu szpiku.
Możliwość bycia częścią światowego ruchu osób po transplantacjach to wyjątkowe szczęście i radość dla mnie! Tutaj, oprócz wyniku sportowego, każdy osiąga mistrzostwo poprzez postawę, jaką prezentuje. Niezłomność ludzi, tworzących tę społeczność, jest niezwykła. Wszyscy tu w 100% rozumiemy, że kiedyś nasze życia były w rękach innych ludzi. Dzisiaj widać, jaką ogromną sprawczość i determinację mamy w sobie. Dar życia, jaki otrzymaliśmy od naszych dawców, to ogromna odpowiedzialność i motywacja do czynienia dobra dla innych! Ja swój medal dedykuję mojemu „bliźniakowi genetycznemu”, dzięki któremu mogę przeżywać dziś te ważne chwile!
– podsumowuje Andrzej Dziedzic.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 dawców, spośród których 10 000 (kwiecień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.