Tydzień po majówce Małgosia usłyszała niespodziewaną, szokującą diagnozę, która brzmiała: ostra białaczka szpikowa. Świat Gosi i jej 5-letniego synka wywrócił się do góry nogami, bo od tego momentu muszą mierzyć się z licznymi rozstaniami na czas pobytu w szpitalu. Małgosia jest już po cyklach chemioterapii, ale przed nią ostateczne starcie z nowotworem krwi - przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Niestety, „bliźniaka genetycznego” Małgosi w rejestrach obecnie nie ma. Jej bliscy nie mogą być jej dla Niej dawcą ze względu na brak odpowiedniej zgodności. Gosia nie poddaje się, walczy z chorobą i apeluje o rejestrację, która może dać jej szansę na życie.
Sportowy duch walki
Szymek czeka na swoją mamę
Diagnoza spadła na mnie niespodziewanie. Spędziliśmy z synkiem fantastyczną majówkę, podczas której bawiliśmy się, śmialiśmy i wspólnie poznawaliśmy świat. Tydzień po niej wszystko się zmieniło. Czułam się źle, ale myślałam, że to wina infekcji. Przez myśl mi nie przeszło, że za chwilę będę walczyć o własne życie. Wyniki morfologii nie pozostawiły złudzeń. Usłyszałam, że mam ostrą białaczkę szpikową.
– wspomina moment diagnozy Małgosia.
„Gocha, Ty zawsze jesteś przygotowana” - tak mówili mi na studiach i przed egzaminami znajomi. Kserowali ode mnie wszystko i nie było dla nich żadnym zaskoczeniem, kiedy zostałam na doktoracie, a później zostałam wykładowcą na kilku uczelniach. Na chorobę jednak przygotować się nie mogłam. Rak ma gdzieś Twoje tytuły naukowe i to, ilu studentów uczysz. To choroba, która, jak pokazuje mój przypadek, może zaatakować każdego z nas.
– mówi Małgosia.
Rozpaczliwie walczę o życie, bo mam misję do spełnienia, jestem i nadal chcę być mamą! Mam proste marzenia: bawić się z Szymkiem, czytać bajki na dobranoc, a za kilka lat pomagać mu w odrabianiu lekcji. Zwykłe rzeczy, które dziś dla mnie są absolutnie wyjątkowe. Nie dam rady samodzielnie pokonać białaczki, potrzebuję pomocy niespokrewnionego dawcy szpiku, który podzieli się za mną cząstką siebie. Mojego „bliźniaka genetycznego” w rejestrach potencjalnych Dawców szpiku aktualnie nie ma, dlatego proszę, jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala, zarejestruj się. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, być może uratujesz mi życie i sprawisz, że będę mogła towarzyszyć mojemu synkowi w dorastaniu.
– apeluje Małgosia.
Jak pomóc Małgosi?
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpikuw oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 dawców, spośród których 10 000 (kwiecień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.