Z okazji 10 000 Dawców faktycznych oraz Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, obchodzonego 28 maja, Fundacja DKMS przyjrzała się temu, jak idea dawstwa szpiku wygląda w 10 miastach w Polsce, które od lat angażują się w pomoc pacjentom cierpiącym na nowotwory układu krwiotwórczego! Co udało się osiągnąć na przestrzeni lat? Ile akcji rejestracji przeprowadzono w poszczególnych regionach? Kto aktualnie potrzebuje pomocy „bliźniaka genetycznego”?
& - solidarni z Pacjentami hematoonkologicznymi
Rejestracje, które ratują życie!
w liczne akcje rejestracji dla pacjentów z danego regionu.
3-letnia Agatka walczyła z rzadką chorobą – dziś jest zdrowa!
Diagnoza trwała kilka miesięcy – od lipca do października nie wiedzieliśmy, co Agatce dolega. Gdy w końcu usłyszeliśmy, na co choruje nasza córeczka, poczuliśmy z jednej strony ulgę, że już wiadomo, z czym walczymy, a z drugiej strony ogromny szok i strach. Agatka chorowała na niezwykle rzadką chorobę. Była w bardzo złym stanie. Miała powiększone narządy wewnętrzne, ogromne bóle, co trzy dni transfuzje krwi. A przy tym wszystkim była dzielnym, małym pacjentem. Pamiętam, jak któregoś dnia w rozmowie z tatą powiedziała – „Tato, nie martw się. Ja Cię obronię.”
– wspomina Izabela, mama Agatki.
Okazało się, że Agatka będzie potrzebować przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Gdy dowiedzieliśmy się, że “bliźniak genetyczny” się znalazł, to była niesamowita chwila. Mieliśmy dużo szczęścia, bo przebywając z córką na oddziale onkologicznym, widzieliśmy, jak wiele dzieci czekało bardzo długo na swojego dawcę – dla niektórych nie udało się go znaleźć. Aniołem Agatki jest młody mężczyzna z południa Polski, zgodny z nią 10/10.
– mówi Paweł, tata dziewczynki.
Co można powiedzieć człowiekowi, który uratował komuś życie? Nie tylko dziecku, ale całej naszej rodzinie? Dla nas to osoba, która pomimo tego, że jej nie znamy, jest członkiem naszej rodziny. Abstrakcyjne pojęcie anioła stróża stało się rzeczywiste – jest ktoś, kogo nigdy nie widzieliśmy, a pomógł naszemu dziecku.
– dodaje tata dziewczynki.
Oliwka, Lenka i Tobiaszek potrzebują pomocy!
Lenka
Oliwka
Tobiaszek
Wielka akcja rejestracji – start!
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 Dawców, spośród których 10 000 (kwiecień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.