Stetoskop, strzykawka czy defibrylator to ich codzienne narzędzia pracy, a wykonywane przez nich zawody można opisać trzema słowami – pomoc drugiemu człowiekowi. Chodzi oczywiście o personel medyczny, który każdego dnia walczy o zdrowie i życie Pacjentów. Za lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi, laborantami i pracownikami szpitali bardzo trudne pandemiczne dwa lata – to oni mierzyli się z COVID-19 na pierwszej linii frontu, narażając często własne bezpieczeństwo. 7 kwietnia, w Dniu Pracownika Służby Zdrowia, chcemy podziękować medykom za to, że codziennie chronią to, co najcenniejsze – nasze zdrowie.
1. GUS, Zdrowie i ochrona zdrowia w 2020 r.
2. GUS, Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w 2020 r.
I udało się to osiągnąć! Już po czterech miesiącach znalazł się mój Anioł, młody chłopak - dla mnie BOHATER.
– mówi Olga, ratowniczka medyczna.
Zostałam poddana szybkiej terapii, nowej chemii, musiałam przyjąć tzw. "doszczep", czyli po raz drugi mój Dawca okazał się Aniołem. Przyjęłam dorosłe limfocyty Dawcy, żeby zniszczyć komórki rakowe i przekazać schematy obronne moim limfocytom. Dziś jestem silniejsza, sprawniejsza i zmotywowana do dalszej walki, którą jeszcze muszę stoczyć z tą okrutną chorobą. Niestety moje wyniki (odporność) nie pozwalają mi jeszcze na powrót do pracy, nad czym bardzo ubolewam, szczególnie teraz, kiedy pomoc medyczna jest na wagę złota.
– dodaje Olga.
Z całego serca dziękujemy wszystkim pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom medycznym, diagnostom, laborantom i pracownikom szpitali, którzy codziennie dokładają wszelkich starań, by osoby chore mogły wrócić do zdrowia, swoich bliskich i spełniania marzeń. To niezwykle odpowiedzialne, wymagające, ale i piękne zawody, których wspólnym mianownikiem jest drugi człowiek. Dziękujemy medykom za profesjonalną opiekę, słowa wsparcia i każdy uśmiech skierowany w stronę Pacjentów. Rozmawiając wielokrotnie z osobami, dla których Fundacja DKMS poszukiwała Dawcy szpiku, słyszeliśmy, jak ważny był dla nich personel medyczny, towarzyszący im podczas wielomiesięcznego leczenia. W ramach podziękowania, postanowiliśmy uchwycić w kadrze zaangażowanie, z jakim medycy podchodzą do swojej pracy i pokazać piękno oraz istotę ich zawodów. Tak powstał film, w którym udział wzięli profesor Jan Styczyński, Ewa Kłosiewicz – pielęgniarka oraz Krzysztof Machura – ratownik medyczny. Łączy ich nie tylko medyczna misja, ale też to, że wszyscy są faktycznymi Dawcami szpiku.
– mówi Ewa Magnucka- Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 Dawców, spośród których 10 000 (marzec 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.