Czworo małych Pacjentów onkologicznych i dziewczynka z niepełnosprawnością, wraz ze swoimi mamami, są już w Polsce. Dzieci jechały z Kijowa, Łucka i Charkowa do granicy w Korczowej, z której karetkami zawiezione zostały do polskich szpitali. Kolejne transporty dla dzieci wymagających specjalistycznej pomocy medycznej są przygotowywane. Fundacja DKMS zaangażowała się w akcję Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, koordynowaną przez profesora Wojciecha Młynarskiego, organizując transport medyczny dla chorych dzieci z Ukrainy, by w Polsce mogły kontynuować leczenie.
Mali Pacjenci z Ukrainy
To wspólne działanie staje się coraz bardziej efektywne. Identyfikowane są dzieci, które potrzebują pomocy onkologicznej. Mali Pacjenci przewożeni są do polskich klinik onkologii dziecięcej, w których są poddawani intensywnemu leczeniu. Liczba dzieci z Ukrainy, przebywających w Polsce, staje się coraz większa.
– mówi prof. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Infolinia dla lekarzy i rodziców z Ukrainy
Obecna sytuacja w Ukrainie wymagała szybkiego działania, żeby pomóc małym Pacjentom onkologicznym i przewieźć ich do polskich szpitali, w których otrzymają pomoc medyczną. We współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Profesorem Wojciechem Młynarskim udało nam się zorganizować pierwsze transporty medyczne dostosowane do ich potrzeb. Na granicy czekają na małych Pacjentów karetki, które zabierają dzieci do klinik. Fundacja DKMS ma już doświadczenie z okresu pandemii, w zakresie organizowania transportu medycznego w sytuacji kryzysowej, więc teraz możemy je wykorzystać, żeby pomóc dzieciom walczącym z nowotworami i zapewnić im leczenie w bezpiecznych warunkach. Pomoc nie ma granic – to hasło towarzyszy nam od początku działalności, a w ostatnich dniach nabrało szczególnego znaczenia.
– mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 700 000 aktywnych Dawców, spośród których 9922 (listopad 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.