Dawcy szpiku, którzy pomogli w 2021 roku
i globalnym.
2195 akcji rejestracji i nowi potencjalni Dawcy w bazie
i opolskiego, a także czterech Kuratoriach Oświaty. Fundacja DKMS przeprowadziła w 2021 roku prelekcje dla 1500 uczniów.
Dawstwo szpiku w województwach
Dawstwo szpiku w województwach
Społeczność Dawców
Akredytacja dla Fundacji DKMS
To dla nas bardzo ważny krok, ponieważ kwalifikacja jest potwierdzeniem najwyższej jakości procedur i bezpieczeństwa, zapewnianych przez nasz ośrodek, a jej uzyskanie wymagało spełnienia szeregu wymagań i standardów. Od teraz Dawcy Fundacji DKMS są oznaczeni w globalnym systemie wyszukiwania specjalnym logo potwierdzającym, że ośrodek, w którym są zarejestrowani, posiada kwalifikację WMDA. Daje to lekarzom pewność, że Dawca znajduje się w organizacji, która stosuje procedury spełniające międzynarodowe standardy postępowania, zapewniające wysoką jakość pobranych preparatów komórkowych oraz bezpieczeństwo Dawców.
– tłumaczy dr Tigran Torosian, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.
Wsparcie dla Pacjentów i szpitali
w zakupie urządzeń medycznych czy w zakresie budowy, rozbudowy, remontów oddziałów (DAR FUNDACJI DKMS).
2021 rok zakończyliśmy z poczuciem wypełnionej misji i ogromną dumą. Baza Dawców Fundacji DKMS liczy obecnie ponad 1 700 000 aktywnych Dawców, spośród których ponad 9900 oddało cząstkę siebie. W minionym roku kontynuowaliśmy niezwykle ważny dla nas projekt – Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który stanowi dopełnienie naszej misji. Wsparliśmy ośrodki hematoonkologiczne poprzez zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz inwestycje infrastrukturalne, a razem z organizacjami działającymi na rzecz chorych zrealizowaliśmy szereg projektów, skierowanych do Pacjentów. Wszystko po to, aby pomagać Pacjentom od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia.
– mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
W imieniu Fundacji DKMS, z całego serca dziękujemy za ten wspólny rok, który upłynął pod znakiem licznych aktywności, nadziei i szans na życie, które otrzymali Pacjenci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Bardzo dziękujemy wszystkim Dawcom, którzy, gdy zadzwonił telefon z informacją, że na ich pomoc czeka Pacjent, bez wahania powiedzieli „tak”. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i studentom, którzy włączyli się w liczne akcje rejestracji – to dzięki Waszemu zaangażowaniu i propagowaniu idei dawstwa szpiku w swoim otoczeniu Pacjenci znajdują swoich „bliźniaków genetycznych”. Bardzo dziękujemy również mediom za wszystkie przygotowane materiały, dzięki którym mogliśmy dotrzeć z edukacją do społeczeństwa, i przede wszystkim za udostępnione apele Pacjenckie, na które Państwa odbiorcy odpowiadali, dołączając do bazy Dawców. Te 1330 szans na życie i 107 316 nowych potencjalnych Dawców szpiku to efekt wspólnego działania setek, a nawet tysięcy osób, których łączy idea dawstwa szpiku.
– dodaje Ewa Magnucka-Bowkiewicz.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 700 000 aktywnych Dawców, spośród których 9922 (listopad 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.