26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Dzień, którego celem jest promowanie idei dawstwa – krwi, narządów i szpiku, a także zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie. Bo to właśnie Dawcy są niezwykle ważnym ogniwem w rozwoju współczesnej transplantologii i przede wszystkim - ratowania życia Pacjentów. Fundacja DKMS wraz z agencją badawczą IMAS przeprowadziła badanie, w którym po raz pierwszy udział wzięli faktyczni Dawcy szpiku, czyli osoby, które już miały okazję dać komuś szansę na życie. Czy według nich procedura oddania krwiotwórczych komórek macierzystych jest skomplikowana?
Powody dołączenia do bazy Dawców szpiku
Sposoby rejestracji
Telefon z Fundacji DKMS
Czy pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych bolało?
Samopoczucie podczas donacji
Procedura oddania – czy jest skomplikowana?
Co czują Dawcy po donacji?
Dlaczego warto zostać Dawcą?
Nie ma lepszych ambasadorów idei dawstwa szpiku niż Dawcy faktyczni, czyli osoby, które przeszły przez całą procedurę i już dały komuś szansę na życie. Żeby obalić mity, które jeszcze funkcjonują – choć na szczęście już coraz rzadziej – najlepiej porozmawiać z Dawcą faktycznym, który donację ma już za sobą. Dlatego właśnie w tym roku zaprosiliśmy do badania Dawców faktycznych z bazy Fundacji DKMS, by podzielili się z nami i społeczeństwem swoimi doświadczeniami oraz emocjami. I, jak widać po odpowiedziach Dawców, naprawdę warto podjąć decyzję o rejestracji, bo może zmienić nasze życie, ale przede wszystkim – odmienić życie Pacjentów i dać im nadzieję.
– podsumowuje wyniki badania Magdalena Przysłupska.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 700 000 aktywnych Dawców (wrzesień 2021), spośród których 9552 osób (wrzesień 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
***
Badanie: Badanie przeprowadzono techniką CAWI na próbie 617 faktycznych Dawców szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć oraz wiek.