Ośrodek Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie to kolejna placówka, która otrzymała wsparcie od Fundacji DKMS w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Darowizna w wysokości 500 000 zł zostanie przeznaczona na modernizację sieci internetowej i infrastruktury komputerowej oraz zakup niezbędnego sprzętu dla Ośrodka Transplantacji, Oddziału Przeszczepienia Komórek Krwiotwórczych. Wszystko po to, aby zapewnić małym Pacjentom jak najlepsze warunki pobytu i leczenia.
Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów
i zaawansowany projekt, którego celem jest pomoc Pacjentom od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia. Program obejmuje wszystkie istotne obszary walki z nowotworami układu krwiotwórczego:
Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów jest platformą wymiany doświadczeń oraz wspólnych działań w obszarze polskiej hematoonkologii. W ramach naszej inicjatywy współpracujemy z decydentami, organizacjami Pacjentów i towarzystwami naukowymi, aby wspierać ośrodki i kliniki hematoonkologiczne, personel medyczny oraz Pacjentów i ich rodziny.
– mówi Monika Mizerska-Gryko, Liderka Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów Fundacji DKMS.
Wsparcie dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie
Dzięki środkom finansowym, przekazanym dla naszego Ośrodka przez Fundację DKMS, będziemy mogli przede wszystkim zmodernizować infrastrukturę Ośrodka Transplantacji, szczególnie w zakresie sieci internetowej oraz sprzętu komputerowego. Czas biegnie szybko, postęp w obszarze IT często przekracza nasze wyobrażenia, Ośrodek Transplantacji ma już prawie 20 lat. Coś, co było kiedyś nowoczesne i poprawiało jakość naszej pracy, a tym samym miało wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność leczenia naszych Pacjentów, dzisiaj jest już niewydolne i przestarzałe. Ostatni rok szczególnie pokazał nam jak ważny jest udział infrastruktury IT w organizowaniu i prowadzeniu opieki medycznej.
- mówi dr hab. n. med. Jolanta Goździk, Kierownik Oddziału Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie podlega nieustannej modernizacji i nasz Ośrodek też byłby w tym planie ujęty, ale musielibyśmy czekać na swoją kolejkę. Środki otrzymane z Fundacji DKMS znacząco skrócą czas oczekiwania na jej przeprowadzenie. Oprócz bezpośredniego wpływu na proces terapeutyczny, modernizacja sieci internetowej i infrastruktury komputerowej spowoduje znaczącą poprawę warunków pobytu Pacjentów w Ośrodku. Lekcje on-line czy kontakt z najbliższymi za pomocą wszelkiego typu komunikatorów to dzisiaj już nie wymiar komfortu, ale podstawowe wymogi, które musimy naszym podopiecznym zapewnić, szczególnie, kiedy hospitalizacja w Oddziale trwa wiele tygodni.
– dodaje dr Jolanta Goździk.
Od początku 2021 roku Fundacja DKMS przeznaczyła ponad 1,6 mln zł na wsparcie Klinik, opiekujących się najmłodszymi Pacjentami - w Poznaniu, Krakowie oraz Gdańsku. Dzięki darowiznom Klinki mogą kontynuować rozpoczęte inwestycje infrastrukturalne oraz sprzętowe, takie jak zakup sterowanych elektrycznie łóżek i szafek przyłóżkowych czy też pompy żywieniowej i ultrasonografu. Jesteśmy dumni z tego, że kolejny, trzeci rok funkcjonowania Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów przyczynia się do realnej pomocy i wsparcia ośrodków hematoonkologicznych w całym kraju.
– podsumowuje Monika Mizerska-Gryko, Liderka Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów Fundacji DKMS.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1777922 osób (kwiecień 2021), spośród których 9163 osób (maj 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Monika Mizerska-Gryko
Lider Programu Rozwoju Transplantologii i Wsparcia Pacjentów
e-mail: monika.mizerska@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 245
Renata Rafa
Specjalista ds. PR
e-mail: renata.rafa@dkms.pl
tel.:(+48) 538 811 233